REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka NSA przełamała zabezpieczenia tajności komunikacji internetowej

NSA przełamała zabezpieczenia tajności komunikacji internetowej

-

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) potajemnie opracowała technologię przełamywania zabezpieczeń poufności korespondencji i prywatnych danych użytkowników internetu – poinformowały brytyjskie i amerykańskie media.

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA
Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

REKLAMA

Powołały się one na dokumenty otrzymane od Edwarda Snowdena – byłego pracownika firmy komputerowej, będącej partnerem zewnętrznym NSA.

Od początku czerwca Snowden ujawnił szereg materiałów świadczących o tym, że w ramach działalności antyterrorystycznej NSA dokonuje szerokiej penetracji globalnej komunikacji internetowej, a pomaga jej w tym brytyjska rządowa agencja wywiadu elektronicznego GCHQ. 1 sierpnia Rosja udzieliła Snowdenowi tymczasowego azylu po tym, gdy przez ponad miesiąc przebywał w strefie tranzytowej moskiewskiego portu lotniczego Szeremietiewo. Jak podały dzienniki “New York Times” i “Guardian” oraz informacyjny portal internetowy ProPublica, NSA obeszła lub przełamała znaczną część zabezpieczeń tajności, używanych przez komercyjnych i prywatnych użytkowników internetu. By to osiągnąć, zainwestowano od 2000 roku miliardy dolarów.

Realizacja programu obejmowała budowę potężnych superkomputerów do łamania kodów szyfrujących oraz współpracę z niewymienionymi z nazwy firmami, które instalowały w wytwarzanych przez nie oprogramowaniach “tylne furtki” dostępowe. Miało to zapewnić przechwytywanie tworzonych przez użytkowników sieci cyfrowych informacji, zanim zostały one zaszyfrowane i przesłane przez internet.

Jak pisze “Guardian”, przełom ten, którego szczegółów ujawnione dokumenty nie opisują, oznacza, iż służby wywiadowcze mają szerokie możliwości monitorowania i odszyfrowywania komunikacji internetowej. Dzieje się tak mimo zapewnień szefów utrzymujących sieć firm, że przesyłane informacje są dla rządowych agend niedostępne.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks