REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nowy Meksyk: prawo do samobójstwa

Nowy Meksyk: prawo do samobójstwa

-

fot.Zoe J/Flickr
fot.Zoe J/Flickr

Dzięki decyzji sędzi Nan Nash śmiertelnie chorzy mieszkańcy Nowego Meksyku będą mogli decydować, kiedy przerwać własne cierpienia. Postulat o uznanie prawa obywatela do  tak ważnej decyzji wniosła para lekarzy i chora na raka 49-letnia Aja Riggs.

REKLAMA

Po wysłuchaniu wszystkich argumentów w sprawie, która ciągnęła się od marca 2012 roku, sędzia Nash orzekła, że zdrowi psychicznie, śmiertelnie chorzy pacjenci mogą otrzymać od lekarza receptę na środek umożliwiający szybki zgon − informuje agencja Associated Press.

Wydając orzeczenie sędzia Nash powołała się na konstytucję Nowego Meksyku, która zabrania stanowi podejmowania jakichkolwiek kroków pozbawiających obywatela radości życia i swobód, dążenia do bezpieczeństwa i osobistego szczęścia. Nash oświadczyła, że nie wyobraża sobie bardziej podstawowego prawa niż to, które pozwala zadecydować o przerwaniu własnych cierpień. Ponadto sędzia zdecydowała, że lekarz nie może być karany za wypisanie recepty na lek przyspieszający zgon, bo nie od niego zależy, czy chory ostatecznie je zażyje.

Biuro prokuratora generalnego Nowego Meksyku rozważa możliwość wniesienia apelacji przeciw decyzji Nan Nash. Przed udzieleniem komentarza na ten temat chce rzetelnie przeanalizować werdykt, który spotkał się z poparciem m.in. Stowarzyszenia Psychologów z Nowego Meksyku.

(eg)  

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks