REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNowy Jork. Senator Barbara Mikulski nagrodzona za wspieranie Polski

Nowy Jork. Senator Barbara Mikulski nagrodzona za wspieranie Polski

-

Senator Barbara Mikulski, historyk Timothy Snyder oraz chemik Krzysztof Matyjaszewski otrzymali we wtorek nagrody za działalność wspierającą i promującą Polskę. Przyznał je Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

fot. Wikipedia/ sen. Barbara Mikulski

Medal Marszałka Józefa Piłsudskiego za przywództwo i wybitne osiągnięcia otrzymała w tym roku senator USA Barbara Mikulski ze stanu Maryland. Instytut wyróżnił ją za wspieranie Polski w USA pisze w swojej depeszy PAP.

REKLAMA

Mikulski jest kobietą najdłużej piastującą urząd senatora w amerykańskim Kongresie (od 1986 r.). Od wielu lat działa jako orędowniczka spraw polskich. Współtworzyła m.in. projekt ustawy, która w przypadku zatwierdzenia umożliwiłaby zaliczenie Polski do krajów korzystających z ruchu bezwizowego do USA.

Senator Mikulski, która ze względu na obowiązki legislacyjne nie mogła przybyć do Nowego Jorku, w liście do władz Instytutu komplementowała jego pracę i podziękowała za wyróżnienie.

„Wiedzcie proszę, że jestem szczególnie poruszona otrzymaniem tej nagrody. Moje polskie dziedzictwo daje mi siłę do kontynuowania publicznej działalności, a polskie wartości i zasady moralne zapewniły, że moja praca opiera się na rzetelności i dobru publicznym” – pisała pani senator.

Historyk z Uniwersytetu Yale prof. Timothy Snyder został uhonorowany medalem Wacława Jędrzejewicza za badania nad historią współczesną Europy Wschodniej i II wojny światowej.

Medalem Marii Skłodowskiej-Curie Instytut uhonorował prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego z Uniwersytetu Carnegie Mellon za jego badania w dziedzinie chemii polimerów, a zwłaszcza za wynalezienie materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu.

Coroczna gala odbywa się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego , który laureatom nagród pogratulował w okolicznościowym liście.

Instytut Piłsudskiego przyznaje swe nagrody od roku 1998. Ich laureatami byli m.in. dziennikarz i pisarz Ryszard Kapuściński, twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio Hilary Koprowski, śpiewak Wiesław Ochman oraz kompozytor Henryk Górecki.

Przyszłoroczną uroczystość połączoną z 70-leciem działalności Instytutu Piłsudskiego zaplanowano na Zamku Królewskim w Warszawie.

in

 

6 KOMENTARZE

REKLAMA

2107681028 views

REKLAMA

REKLAMA

2107681260 views

REKLAMA

2109477651 views

REKLAMA

2107681401 views

REKLAMA

2107681500 views

REKLAMA

2107681608 views