REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nowy Jork bez środków z budżetu federalnego

Nowy Jork bez środków z budżetu federalnego

-

Nowy Jork jest jednym z trzech miast, które w uznaniu Departamentu Sprawiedliwości nie spełniają kryteriów korzystania ze środków przeznaczonych dla nich w budżecie federalnym, gdyż “dopuszczają anarchię i przemoc na ulicach”; część środków może być zamrożona.

W podobnej sytuacji jak Nowy Jork jest Portland w stanie Oregon oraz Seattle w stanie Waszyngton – wskazano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości w poniedziałek. We wszystkich trzech miastach władzę sprawują politycy związani z Partią Demokratyczną.

REKLAMA

“Nie możemy pozwolić na marnowanie środków pochodzących z podatków federalnych, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli” – zaznaczył w oświadczeniu sekretarz departamentu i zarazem prokurator generalny, William Barr.

Nowy Jork może nie otrzymać ok. 7 mld dol. z budżetu federalnego mimo wpływów z tytułu podatków federalnych, jakie zapewnia – alarmują amerykańskie media.

Jak wyjaśnił Barr,  bezpośrednim powodem decyzji o wstrzymaniu finansowania jest z jednej strony brak kontroli nad protestami społecznymi, w wyników których jest niszczone mienie publiczne w tych miastach oraz cięcia w finansowaniu policji przez władze lokalne.

W komunikacie Departamentu Sprawiedliwości podkreślono też, że liczba strzelanin w Nowym Jorku niepokojąco rośnie. Najnowsze dane policji nowojorskiej (NYPD) pokazują, że przemoc z użyciem broni pochłonęła w tym roku prawie dwa razy więcej ofiar śmiertelnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do ub. środy od początku roku zginęło 209 osób w porównaniu do 109, które straciły życie w tym samym okresie w roku 2019.

Departament Sprawiedliwości skrytykował też decyzję władz miasta o obcięciu 1 mld dolarów z budżetu NYPD. Wskazał na odwołanie lipcowej rekrutacji nowych funkcjonariuszy, redukcję funduszy na finansowanie nadgodzin i wyłączenie policji z zapewniania bezpieczeństwa w szkołach.

W zeszłym tygodniu Departament Sprawiedliwości wezwał prokuratorów federalnych do rozważenia możliwości postawienia zarzutów uczestnikom protestów, którzy dopuścili się niszczenia mienia – przypomina Reuters.

Na początku września prezydent Donald Trump wezwał zaś do dokonania przeglądu zasad przyznawania środków z budżetu federalnego poszczególnym miejscowościom. Zgodnie z jego zaleceniem, kryteria, które należałoby wziąć pod uwagę powinny dotyczyć takich kwestii, jak to, czy tolerowane jest w nich “niszczenie mienia publicznego i przemoc”, a także to, czy miasto zabrania interwencji policji federalnej i czy wystarczająco finansuje swoje własne siły policyjne”.

W dokumencie Departamentu Sprawiedliwości wskazano, że władze trzech miast odrzuciły możliwość przywracania porządku przez funkcjonariuszy federalnych.

We wspólnej deklaracji wydanej w poniedziałek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, burmistrz Portland Ted Wheeler i burmistrz Seattle Jenny Durkan oskarżyli administrację Trumpa o “uprawianie gier politycznych”. Jak ocenili zamrożenie funduszy federalnych jest nielegalne i sprzeczne z konstytucją.

Burmistrz Nowego Jorku Bill De Blasio powiedział, że decyzja resortu sprawiedliwości nie pokrywa się z faktami, jest obraźliwa dla mieszkańców Nowego Jorku, a same próby wstrzymania funduszy są niezgodne z konstytucją.

“Byłem dziś rano w Elmhurst w Queens. Znalazłem tam spokój i ciszę. Widziałem ludzi zajmujących się swoimi sprawami, podekscytowanych tylko tym, że to pierwszy dzień w szkole. Widziałem wszystko oprócz anarchii” – mówił w poniedziałek de Blasio.

Do groźby obcięcia funduszy odniósł się w poniedziałek także gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Przypomniał, że Waszyngton zapowiadał już kilka lat temu obcięcie funduszy, chcąc ukarać tzw. miasta-sanktuaria chroniące imigrantów nie posiadających legalnego statusu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks