REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nowojorski policjant oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin

Nowojorski policjant oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin

-

Funkcjonariusz nowojorskiej policji Baimadajie Angwang usłyszał zarzut bycia nielegalnym agentem chińskiego rządu – poinformowało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Policjant miał szpiegować środowisko tybetańskich emigrantów.

33-letni mężczyzna, który służył także jako rezerwista amerykańskiej armii, został w poniedziałek aresztowany w swoim domu na Long Island. Urodzony w Tybecie Angwang miał według prokuratury szpiegować dla Chin od co najmniej 2014 roku. Jego działalność na rzecz Pekinu miała skupiać się na informowaniu chińskiego konsulatu w Nowym Jorku na temat działalności członków tybetańskiej społeczności w tym mieście i ocenie potencjalnych agentów dla chińskiego wywiadu pod kątem ich werbunku.

REKLAMA

Według sądowych dokumentów Angwang miał powiedzieć swojemu oficerowi prowadzącemu w chińskich służbach, że jego celem było “przyniesienie chwały Chinom”. Naturalizowany Amerykanin miał w tym celu starać się o awans w policyjnych strukturach.

W odpowiedzi na zarzuty o nielegalną działalność chińskich dyplomatów konsulat generalny ChRL w Nowym Jorku oświadczył, że jego personel “wypełnia swoje obowiązki zgodnie z prawem międzynarodowym i prawem USA”. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks