REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nowe porozumienie na rzecz walki z AIDS

Nowe porozumienie na rzecz walki z AIDS

-

fot.Lynn Bo Bo/EPA
fot.Lynn Bo Bo/EPA

Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej (UNC) i firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK) nawiązały współpracę, by przyspieszyć badania nad lekiem na AIDS. Nosicielami wirusa HIV jest ok. 35 mln ludzi na świecie.

REKLAMA

W ramach współpracy na terenie uniwersyteckiego kampusu Chapel Hill powstanie specjalistyczne centrum badań nad HIV a także nowa firma Qura Therapeutics, która zajmie się komercjalizacją wyników. GSK przez pierwsze pięć lat działalności zainwestuje w badania 20 mln dolarów.

Naukowcy z uniwersytetu od 30 lat zajmują się badaniami nad AIDS. Podobnie długo postępów w leczeniu AIDS/HIV dokonuje GSK. Obie strony umowy mówią o wielkiej szansie na znalezienie skutecznego leku na tę chorobę. Pierwszą, i praktycznie jedyną osobę wyleczono z AIDS w 2007 roku. Timothy Brown, zwany przez długi czas „berlińskim pacjentem, pokonał wirusa, gdy leczono u niego białaczkę za pomocą przeszczepu szpiku (dawca miał rzadką mutację genetyczną odporną na infekcję HIV, dlatego tak skomplikowane leczenie nie pozwala zastosować tej metody na szeroką skalę).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ujawnia, że od początku epidemii AIDS, wirusem HIV zaraziło się blisko 78 mln osób. Około 39 mln zmarło z powodu choroby. Najwięcej zarażonych (ok. 71 proc.) to mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej – co dwudziesty dorosły jest tam nosicielem HIV.

(as)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks