REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nowe demonstracje przeciwko wielkim pieniądzom w polityce

Nowe demonstracje przeciwko wielkim pieniądzom w polityce

-

fot.Shawn Thew/EPA
fot.Shawn Thew/EPA

W Waszyngtonie i Bostonie doszło w piątek do nowych demonstracji, których uczestnicy protestowali przeciwko coraz większej roli wielkich pieniędzy w życiu politycznym USA, destrukcyjnego wpływu grup specjalnych interesów oraz przepisom utrudniających udział w głosowaniu.

REKLAMA

Policja w Waszyngtonie zatrzymała 142 członków ugrupowania “Wiosna Demokracji”, które regularnie organizuje protesty przed gmachem Kapitolu. Zatrzymano m. in. 12 demonstrantów, którzy przykuli się kajdankami w centralnej hali Kapitolu, pod wieńczącą gmach rotundą.

W sumie w tym tygodniu policja zatrzymała już prawie 1000 uczestników protestów. Jednak zarówno “Wiosna Demokracji” jak i inne ugrupowania zapowiadają w najbliższych dniach ponad 30 kolejnych demonstracji w różnych miastach kraju.

W Bostonie aktywiści wykonali happening polegający na wrzuceniu w porcie do morza drewnianych pojemników mających symbolizować korupcyjne wpłaty na fundusze wyborcze polityków. Happening wykonano w miejscu słynnej “Boston Tea Party” z 1773 r. Amerykańscy koloniści wdarli się wówczas na stojące w porcie trzy statki i wrzucili do morza ich ładunek herbaty protestując w ten sposób przeciwko jednostronnie narzuconym przez brytyjski parlament podatkom.

“Poczynając od Komitetów Akcji Politycznej (PAC), poprzez lukratywne oferty pracy a kończąc na wpłatach na fundusze wyborcze istnieją niezliczone, najzupełniej legalne, sposoby przekupienia polityka” – powiedziała Charlotte Hill z organizacji “Represent.Us”, która walczy z korupcją w życiu politycznym. Hill podkreśliła, że jej organizacja nie opowiada się, ani nie jest przeciwna, żadnemu z kandydatów do prezydentury.

Komentatorzy zwracają uwagę, że protesty przeciwko korupcyjnej roli pieniędzy w polityce nasilają się w okresie kiedy miliarder Donald Trump jest bliski zdobycia prezydenckiej nominacji Partii Republikańskiej przed jesiennymi wyborami. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks