REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nowe ataki sił USA i koalicjantów na pozycje IS w Syrii

Nowe ataki sił USA i koalicjantów na pozycje IS w Syrii

-

Lotnictwo USA oraz siły koalicjantów arabskich dokonały w środę wieczorem ataków na 12 przenośnych rafinerii dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) we wschodniej Syrii – poinformował Pentagon.

Według Pentagonu, w atakach uczestniczyły siły Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich a ich celem było pozbawienie dżihadystów zysków ze sprzedaży ropy.

REKLAMA

Jak zakomunikowało Centralne Dowództwo sił USA na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej (CENTCOM), atakowane były tzw. rafinerie modułowe, czyli przenośne, prefabrykowane urządzenia do rafinacji ropy, które mogą być szybko demontowane i przenoszone w inne miejsce. Według ekspertów, mogą one dziennie dostarczyć 300-500 baryłek ropy wartości ok. 2 mln dolarów.

Ropa ta jest następnie nielegalnie sprzedawana lub transportowana przez przemytników do krajów sąsiednich – m. in. do Turcji, Iranu i Jordanii. Zyski ze sprzedaży ropy – jak wskazują eksperci – są jednym z głównych źródłem dochodów dżihadystów, który umożliwia im prowadzenie działań bojowych.

Pentagon potwierdził fakt dokonania ataków. Rzecznik Pentagonu adm. John Kirby powiedział, że atakowano 12 rafinerii na wschodzie Syrii. Zniszczono też pojazd należący do IS w pobliżu miejscowości Deir Ezzor.

Wcześniej Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że siły amerykańskie przeprowadziły we wtorek i w środę w Syrii i w Iraku pięć ataków z powietrza na cele dżihadystów). Cele IS w Syrii były już atakowane 20 razy.

Od 8 sierpnia lotnictwo USA dokonało prawie 200 ataków na pozycje dżihadystów z IS w Iraku. We wtorek Amerykanie rozszerzyli zakres ataków na cele IS w Syrii z poparciem 5 krajów arabskich – Jordanii, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu. (PAP)

fot.Youssef Badawi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks