REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNoblista ofiarą budżetowego paraliżu

Noblista ofiarą budżetowego paraliżu

-

Amerykański noblista padł ofiarą budżetowego paraliżu. David Wineland z National Institute of Standards and Technology w ubiegłym roku dostał Nagrodę Nobla z fizyki za nowe, eksperymentalne metody umożliwiające mierzenie i manipulowanie indywidualnymi systemami kwantowymi. Z powodu częściowego zamknięcia instytucji rządowych praca naukowca okazała się “zbędna”.

David J. Wineland fot. Bengt Nyman/Wikimedia
David J. Wineland fot. Bengt Nyman/Wikimedia

“Według mojej instytucji jestem zwyczajnym pracownikiem, bez którego można się obyć” − skarżył się Wineland dziennikarzowi Washington Post. Ograniczenie wydatków plus brak ustawy budżetowej wstrzymało wiele badań naukowych. Na University of Hawaii przerwano pracę nad szczepionką przeciwko infekcjom powodującym zapalenie opon mózgowych. Profesor tej uczelni, Susan Jarvi, twierdzi, że nie może dostać się do pracy dopóki federalny rząd nie zacznie normalnie funkcjonować, a to dlatego, że badania prowadzi w budynkach podległych pod Departament Rolnictwa. “Każdy, kto pracuje z naukowcami zatrudnionymi przez instytucje rządowe odczuwa tę sytuację na własnej skórze” − mówi Jarvis.

REKLAMA

Dyrektor Państwowego Instytutu Zdrowia, Francis Collins, narzeka, że z powodu wysłania na przymusowy urlop wielu jego współpracowników, dwustu pacjentów przyjmowanych każdego tygodnia na badania kliniczne odejdzie z kwitkiem.

To tylko garstka przykładów szkód, do jakich prowadzą zmagania Kongresu z Białym Domem w sprawie budżetu. Należy dodać, że takie postępowanie może podnieść koszty badań, ponieważ raz rozpoczęte procesy w wielu przypadkach nie mogą być przerywane. Jeśli do tego dojdzie, doświadczenie trzeba zaczynać od nowa.

(eg)

REKLAMA

2102922358 views

REKLAMA

2102922591 views

REKLAMA

2104718983 views

REKLAMA

2102922734 views

REKLAMA

2102922834 views

REKLAMA

2102922943 views