REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nikaragua. Do wybrzeży dotarł groźny huragan Iota

Nikaragua. Do wybrzeży dotarł groźny huragan Iota

-

Huragan Iota, mający piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona, dotarł do wybrzeży Nikaragui – poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego tamtejszy narodowy instytut meteorologiczny.

“Oko huraganu Ioty jest niedaleko granicy wybrzeża w okolicach Haulover, 41 km na południe od portowego miasta Bilwi” – powiedział Marcio Baca, dyrektor instytutu meteorologicznego w Nikaragui.

Według amerykańskiego Narodowego Centrum Monitoringu Huraganów (NHC) wiatr wieje z niszczycielską siłą 260 km/godz. i porusza się z prędkością 15 km/godz. Pierwsze symptomy zbliżającego się żywiołu już są odczuwalne na wybrzeżach Nikaragui i Hondurasu, gdzie padają ulewne deszcze.

Od piątku władze Hondurasu, Gwatemali i Nikaragui ewakuują ludność z zagrożonych terenów.

Kilkanaście dni temu nad Ameryką Środkową przeszedł huragan Eta, mający kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł zabił ok. 180 osób i spowodował wiele zniszczeń w Nikaragui, Hondurasie i Meksyku.

Eksperci przewidują, że ziemia nasiąknięta wodą po przejściu Ety może obecnie być bardziej podatna na osuwiska i lawiny błotne, co jaszcze bardziej potęguje zagrożenie dla miejscowej ludności. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks