REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Niepewność co do wyników negocjacji Iran-USA ws. programu nuklearnego

Niepewność co do wyników negocjacji Iran-USA ws. programu nuklearnego

-

USA i Iran kontynuowały we wtorek negocjacje w sprawie programu nuklearnego Teheranu; Waszyngton przejawia sceptycyzm co do osiągnięcia w nadchodzących dniach porozumienia politycznego, tymczasem Teheran utrzymuje, że “90 proc. spraw technicznych” załatwiono.

Po 12 latach napięć między Iranem a Zachodem i 18 miesiącach intensywnych rozmów Teheranu z sześcioma mocarstwami grupy 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) na 31 marca wyznaczono termin przypieczętowania porozumienia politycznego, które zagwarantuje, że Iran nie będzie miał broni atomowej w zamian za uchylenie wobec niego sankcji.

REKLAMA

Po negocjacjach poniedziałkowych – amerykańsko-irańskich w Lozannie i unijno-irańskich w Brukseli – amerykański sekretarz stanu John Kerry i irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i towarzyszące im osoby znów rozmawiali we wtorek w Lozannie.

W trakcie przerwy w negocjacjach uczestniczący w nich szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi powiedział, że podczas rozmów z amerykańskim ministrem energetyki Ernestem Monizem “osiągnięto porozumienie co do 90 proc. kwestii technicznych”. Zapewnił, że rozbieżności dotyczą tylko jednego ważnego zagadnienia.

Optymistyczne twierdzenie dotyczące zagadnień technicznych kontrastuje ze sceptycyzmem wyrażonym przez rozmówców Teheranu.

“Niewątpliwie są postępy, lecz wciąż pozostają trudne kwestie” – ostrzegał wysokiej rangi przedstawiciel władz USA. Według niego są też różnice w sprawach technicznych; w szczegóły się nie wdawał.

Inny amerykański wysoki urzędnik powiedział w poniedziałek, że Iran musi jeszcze dokonać bardzo trudnych wyborów. Zapytany o możliwość porozumienia do końca tego tygodnia lub nie później niż do 31 marca, odpowiedział, że wciąż nie wiadomo, czy to się uda.

Do końca marca miało zostać zawarte porozumienie torujące drogę do sfinalizowania w ciągu kolejnych trzech miesięcy umowy zamrażającej irański program nuklearny w zamian za uchylenie międzynarodowych sankcji wobec tego kraju.(PAP)

Na zdjęciu: John Kerry zmierza na kolejną turę negocjacji USA-Iran fot.Jean-Christophe Bott/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA