REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNiemowlęta i małe dzieci przenoszą koronawirusa tak samo jak dorośli

Niemowlęta i małe dzieci przenoszą koronawirusa tak samo jak dorośli

-

Najnowsze badanie opublikowane przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) wykazuje, że dzieci, które zaraziły się koronawirusem w miejscach opieki – żłobkach i przedszkolach, przenoszą chorobę na swoich bliskich tak samo jak osoby dorosłe. Dotychczas badania sugerowały, że dzieci zarażają mniej intensywnie.

Badanie opublikowane w piątek przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostatecznie wykazują, że dzieci przenoszą wirusa na członków swoich rodzin z intensywnością podobną do rozprzestrzeniania się COVID-19 wśród dorosłych.

REKLAMA

Wyniki badań nie oznaczają, że miejsca opieki nad dziećmi muszą zostać zamknięte, ale potwierdzają, że wirus może rozprzestrzeniać się w tych miejscach, a następnie zostać przeniesiony do domów przez dzieci. Wcześniejsze badania z USA, Chin i Europy wykazywały, że mniej prawdopodobne jest zarażenie wirusem przez dzieci i ciężkie zachorowanie na COVID-19 u dzieci. Istniały również dane sugerujące, że małe dzieci nie rozprzestrzeniają wirusa tak intensywnie jak dorośli i starsze dzieci (14 lat i więcej).

W nowym badaniu naukowcy z Utah i CDC skupili się na trzech ogniskach choroby w placówkach opieki nad dziećmi w Salt Lake City w okresie od kwietnia do lipca. Dwa z nich to miejsca opieki dla małych dzieci, jedno – obóz dla starszych dzieci. Średnia wieku dzieci we wszystkich trzech miejscach to około 7 lat.

Badaczom udało się ustalić, że w dwóch placówkach źródłem zakażenia był nieświadomy choroby dorosły. 12 dzieci zaraziło się koronawirusem, następnie od dzieci zaraziło się 12 z 46 rodziców i rodzeństwa. Troje z zainfekowanych dzieci nie miało żadnych objawów, jedna osoba dorosła z grona rodziców była hospitalizowana na COVID-19.

Ten poziom rozprzestrzeniania choroby – około 25 proc. – jest równy z poziomem zarażania w domostwach i pokazuje, że dzieci, które chorują bezobjawowo lub bardzo łagodnie, zarażają podobnie jak dorośli.

Badanie nie obejmowało analizy genetycznej poszczególnych zakażeń, która mogłaby dać wyraźniejszy obraz tego, w jaki sposób rozprzestrzenia się choroba.

Wskazówki CDC dotyczące opieki nad dziećmi zalecają stosowanie masek na twarz, szczególnie przez opiekunów w żłobkach i przedszkolach, higienę rąk, częste czyszczenie i dezynfekcję powierzchni oraz pozostawanie w domu w przypadku symptomów choroby.

(kk)

REKLAMA

2100307523 views

REKLAMA

REKLAMA

2100307756 views

REKLAMA

REKLAMA

2102104148 views

REKLAMA

2100307899 views

REKLAMA

2100308000 views

REKLAMA

2100308110 views