REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "New Yorker" po protestach odwołuje zaproszenie dla Bannona na swój festiwal

“New Yorker” po protestach odwołuje zaproszenie dla Bannona na swój festiwal

-

Amerykański tygodnik “New Yorker” odwołał wystosowane do Steve’a Bannona, byłego stratega i szefa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, zaproszenie na swój doroczny festiwal po protestach innych zaproszonych gości – podaje we wtorek agencja AFP.

Informację tę ogłosił w poniedziałek sam redaktor naczelny gazety David Remnick, zaledwie kilka godzin po opublikowaniu listy zaproszonych na festiwal gości. Decyzja związana jest ze sprzeciwem, jaki wzbudziła informacja o obecności na liście zaproszonych Bannona oraz planowanym wywiadem, który miał z nim w czasie festiwalu przeprowadzić sam Remnick.

“Nie chcę, by życzliwi czytelnicy i członkowie redakcji myśleli, że zignorowałem ich obawy – napisał w oświadczeniu redaktor naczelny. – Myślałem o tym, porozmawiałem z kolegami i ponownie to przemyślałem, zmieniłem zdanie”.

“NY” – jak zapowiedział redaktor naczelny – wciąż planuje jednak przeprowadzić wywiad z Bannonem, jeśli nadarzy się taka okazja, ale “w bardziej tradycyjny sposób”, a nie na scenie, przed publicznością – jak to miało odbyć się w czasie festiwalu.

W swoim oświadczeniu Remnick wyjaśniał również, dlaczego chciał wywiadu z Bannonem. Jak podkreślił, różnice w poglądach politycznych między nimi są wyraźne. “Celem wywiadu, ostrego wywiadu, szczególnie w takim przypadku, jest wywarcie presji na poglądy przepytywanej osoby” – zauważył dziennikarz.

Jak przekazuje AFP, Remnick zmienił plany ze względu na stanowczy sprzeciw wielu osobistości zaproszonych na organizowaną przez “NY” imprezę, które odmówiły wystąpienia na jednej scenie z byłym strategiem Trumpa.

“Jeśli Steve Bannon będzie na festiwalu +New Yorkera+, mnie tam nie będzie – oświadczył amerykański producent Judd Apatow. – Nie wezmę udziału w imprezie, która przyzwala na nienawiść”.

“Bannon? I ja? W tym samym programie? Nie ma takiej opcji” – podkreślił z kolei aktor Jim Carrey. Bojkotem imprezy zagroziły również inne osobistości, m.in. aktorzy czy pisarze.

Bannon, były szef portalu Breitbart – organu tzw. alternatywnej prawicy w USA – oskarżany o związki ze zwolennikami białej supremacji, uważany jest za inicjatora najbardziej kontrowersyjnych decyzji z pierwszego okresu prezydentury Trumpa, takich jak wycofanie się z porozumienia klimatycznego czy wprowadzenie zakazu wjazdu dla obywateli niektórych krajów muzułmańskich do USA.

Bannon musiał odejść z administracji Trumpa w sierpniu 2017 r., po czym wrócił do Breitbarta, ale został zmuszony na początku roku do dymisji po ukazaniu się książki Michaela Wolffa “Ogień i furia: Biały Dom Trumpa” z krytycznymi uwagami pod adresem prezydenta; cytowany obszernie w książce Bannon przedstawił Trumpa jako “umysłowo niezdolnego” do panowania nad Białym Domem i jego personelem.

W połowie lipca były strateg prezydenta Trumpa ogłosił powołanie fundacji w Brukseli, by wspierać prawicowe i antyestablishmentowe ruchy w Europie. Celem ma być zjednoczenie skrajnej prawicy przed przyszłorocznymi wyborami do europarlamentu. (PAP)

Na zdjęciu: Steve Bannon
fot.MARTIN DIVISEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks