REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNeonaziści chcieli obalić rząd i stworzyć "państwo tylko dla białych"

Neonaziści chcieli obalić rząd i stworzyć „państwo tylko dla białych”

-

W USA dwóch neonazistów, Amerykanin i Kanadyjczyk, zostało skazanych przez sąd okręgowy stanu Maryland na dziewięć lat więzienia za planowanie ataku w celu obalenia rządu Stanów Zjednoczonych – poinformowała w piątek stacja BBC.

Skazani 35-letni Amerykanin Brian Mark Lemley Jr. i 29-letni Kanadyjczyk Patrik Jordan Mathews byli członkami grupy terrorystycznej białych nacjonalistów o nazwie „the Base” (Baza) – wyjaśniała agencja AP.

REKLAMA

U Lemleya Jr., który służył w amerykańskim wojsku w Iraku, zdiagnozowano syndrom stresu pourazowego (PTSD). Mathiews jest rezerwistą Kanadyjskich Sił Zbrojnych.

Oboje przyznali się do stawianych im zarzutów. Według śledczych mężczyźni planowali m.in. niszczenie linii kolejowych, zatrucie zbiorników wody pitnej, chcieli także wydostać z więzienia w stanie Indiana seryjnego mordercę i rasistę Dylanna Roofa.

„Ci mężczyźni starali się podzielić naszą społeczność, bazując na nienawiści” – powiedział wnoszący sprawę prokurator Erek Barron.

Grupa terrorystyczna „Baza” powstała w 2018, a za cel postawiła sobie utworzenie, poprzez „wojnę ras”, faszystowskiego państwa tylko dla białych ludzi. Chciała to osiągnąć, tworząc komórki terrorystyczne na terenie Stanów Zjednoczonych i innych państw – informowało BBC.

W ubiegłym roku śledztwo brytyjskiej telewizji publicznej wykazało, że grupie neonazistów przewodzi amerykański obywatel Rinaldo Nazzaro, który na stałe mieszka w Petersburgu w Rosji. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Czy skazani neonaziści dysponowali jakąś bronią supernowoczesną, pociskami balistycznymi albo samolotami? Czyli 3 osoby chciały obalić rząd. Trudno ich uznać za normalnych ludzi, ale szaleńców nigdy nie brakowało. Wykładowcami w amerykańskich uczelniach w przyszłości
    napewno nie zostaną. Członkowie lewackiej grupy the weather underground chcieli wysadzić Capitol w DC w 1971 roku i po odbyciu raczej łagodnych kar zostali wykładowcami w amerykańskich universytetach ( m.in. w Northwestern). Jest tutaj jedna zasadnicza różnica. Mieli poglądy lewackie i chcieli zniszczyć kapitalizm, a taki cel jest większości akademickich „elit” w USA.

REKLAMA

2107562368 views

REKLAMA

2107562600 views

REKLAMA

2109358991 views

REKLAMA

2107562741 views

REKLAMA

2107562840 views

REKLAMA

2107562948 views