REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNaukowcy zaniepokojeni, że Covid-19 może prowadzić do demencji

Naukowcy zaniepokojeni, że Covid-19 może prowadzić do demencji

-

Wiele osób po przejściu koronawirusa skarży się na zaćmienie umysłowe (brain fog – mgła mózgowa), czyli problemy z pamięcią, koncentracją i dezorientacją. Naukowcy badają więc, czy zakażenie może mieć długotrwałe konsekwencje dla mózgu. Wczesne badania sugerują, że Covid-19 może m.in. prowadzić do demencji – podaje dziennik “USA Today”.

W kilku badaniach, których wyniki opublikowano w czwartek, naukowcy odkryli zmiany w fizjologii mózgu po hospitalizacji w związku z Covid-19, problemy utrzymujące się miesiącami po zakażeniu, a także związek między utratą węchu i ostrością umysłu u osób starszych. Chociaż często można znaleźć twierdzenia, że tzw. długi Covid-19 wpływa przede wszystkim na młodsze osoby, nowe badania sugerują, że także wiele osób powyżej 60. roku życia ma zmiany w strukturach mózgowych długo po infekcji.

REKLAMA

Naukowcy są zaniepokojeni, że utrzymujące się objawy w strukturach mózgowych mogą prowadzić do demencji kilka lub kilkadziesiąt lat po zachorowaniu. Dr Ronald Petersen, który kieruje ośrodkiem badań nad chorobą Alzheimera w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, powiedział, że nie jest jasne, jak długo utrzymują się długotrwałe objawy koronawirusa. Wskazuje, że mogą minąć miesiące, nim człowiek wróci do stanu sprzed choroby, ale według niego nie można też wyciągać wniosku, że będzie to trwały stan.

Główny autor jednego z ostatnich badań dr George Vavougios wyraził zaniepokojenie częstotliwością występowania problemów z mózgiem. Około połowy uczestników jego badania i innych badań niezależnie od wieku wykazuje problemy poznawcze po infekcji – podaje “USA Today”.

Vavougios nie jest pewien, czy infekcja może być zalążkiem przyszłej choroby Alzheimera, czy ludzie, którzy są genetycznie bardziej narażeni na problemy z mózgiem po Covid-19, są również genetycznie narażeni na rozwój choroby Alzheimera. Podkreślił też, że nie wiadomo, czy nie będzie żadnych długotrwałych efektów.

Inne analizy sugerują, że samo zakażenie koronawirusem może pogłębić chorobę Alzheimera – powiedziała dr Reisa Sperling, dyrektor Centrum Badań i Leczenia Choroby Alzheimera w Brigham i Szpitala dla Kobiet w Bostonie. Nie dość, że pacjenci z chorobą Alzheimera mogą mieć mniejszą zdolność do całkowitego wyzdrowienia po Covid-19, to koronawirus może mieć bezpośredni wpływ na ich pracę mózgu. (PAP)

REKLAMA

2119267036 views

REKLAMA

2119267129 views

REKLAMA

REKLAMA

2121063482 views

REKLAMA

2119267195 views

REKLAMA

2119267251 views

REKLAMA

2119267292 views