REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka NASA: łazik marsjański Perseverance gotowy do startu

NASA: łazik marsjański Perseverance gotowy do startu

-

Łazik marsjański Perseverance jest już gotowy do startu zaplanowanego na najbliższy czwartek. “Zakończyliśmy sprawdzanie gotowości startowej i mamy zielone światło do startu” – ogłosił w poniedziałek szef NASA Jim Bridenstine na konferencji prasowej.

Perseverance – czyli wytrwałość – to kolejny duży łazik marsjański amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Waży 1043 kg i ma 3 metry długości. Budowa tego bezzałogowego robotycznego pojazdu trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 mld dolarów.

Start rakiety z łazikiem zaplanowany jest na czwartek rano czasu miejscowego z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie. Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa, w kraterze Jezero, w lutym przyszłego roku i działać przynajmniej jeden rok marsjański (około 687 dni ziemskich).

REKLAMA

Główne cele misji łazika, wyposażonego w wiele instrumentów i systemów badawczych, to eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, zbieranie próbek skał, które mogłyby zostać przewiezione na Ziemię przez przyszłą misję NASA. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks