REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNaimski: musimy przyznać, że jesteśmy na wojnie z Rosją

Naimski: musimy przyznać, że jesteśmy na wojnie z Rosją

-

Musimy przyznać sami przed sobą, że jesteśmy na wojnie, a energia jest bronią stosowaną przez Rosję przeciwko nam – powiedział w środę pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas konferencji US-EU Future and Defense Forum w Waszyngtonie.

„Nie mamy do czynienia po prostu z kryzysem energetycznym. Jesteśmy na wojnie. Energia jest używana jako broń przez Rosjan przeciwko nam, przeciwko krajom europejskim i to dotyka nas w sposób globalny. To, co jest konieczne – to moja opinia – to musimy przyznać, że jesteśmy na wojnie. A wojna jest kosztowna, więc musimy się przygotować do poniesienia kosztów” – powiedział Naimski podczas dyskusji na temat współpracy UE i USA w dziedzinie transformacji energetycznej.

REKLAMA

Jak dodał, wojna wymaga wojennego podejścia do zarządzania, w tym podejmowania przez rządy decyzji, które „są czasem sprzeczne z gospodarką rynkową”.

„Jeśli dyskutujemy o sankcjach, kontrsankcjach czy potencjalnych ograniczeniach cen (źródeł energii – PAP), mówimy o rozwiązaniach wojennych” – powiedział minister.

Naimski ocenił, że w podejściu do obecnego kryzysu – który jego zdaniem może być przez przyszłych historyków nazwany „drugą zimną wojną” – Zachód powinien zająć się przede wszystkim rozwiązaniem najpilniejszych, krótkoterminowych problemów, takich jak globalna produkcja ropy naftowej, by obniżyć jej ceny, a dopiero później zajmować się problemami w dłuższej perspektywie, takimi jak zielona transformacja energetyczna. Podkreślił też, że obecnie państwa i firmy europejskie prowadzą między sobą intensywną konkurencję m.in. o dostawy gazu LNG i potrzebny jest „wielki wysiłek” i dodatkowe dyskusje w gronie państw UE, by zrównoważyć tę konkurencję z solidarnym podejściem uwzględniającym interesy wszystkich.

Uczestnicząca w dyskusji dyrektor generalna Komisji Europejskiej ds. energii Ditte Juul Jorgensen chwaliła polską politykę energetyczną jako jeden z przykładów wieloletnich wysiłków na rzecz dywersyfikacji energii. Naimski powiedział, że dzięki podjętym inwestycjom m.in. w instalacje LNG i projekt Baltic Pipe Polska będzie w stanie przetrwać bez rosyjskiego gazu.

Jorgensen powiedziała z kolei, że UE wyciągnęła wnioski z trudnej sytuacji, w której znalazła się poprzedniej zimy, i wprowadziła nową politykę magazynowania gazu, by lepiej przygotować się na nadchodzącą zimę. Dodała, że pomoże w tym współpraca z USA w sprawie dostaw LNG z Ameryki, która pomoże zastąpić około jednej trzeciej rosyjskich dostaw.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2107764476 views

REKLAMA

REKLAMA

2107764708 views

REKLAMA

2109561099 views

REKLAMA

2107764849 views

REKLAMA

2107764948 views

REKLAMA

2107765056 views