REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Nagroda Pulitzera dla "Guardian US" i dziennika "The Washington Post"

Nagroda Pulitzera dla “Guardian US” i dziennika “The Washington Post”

-

Tegoroczna nagroda Pulitzera w kategorii służby publicznej przypadła amerykańskiej wersji brytyjskiego “Guardiana” – “Guardian US” – oraz dziennikowi “The Washington Post” za publikacje poświęcone Edwardowi Snowdenowi – ogłoszono w poniedziałek w Nowym Jorku. 

Edward Snowden fot.HO/PAP/EPA
Edward Snowden fot.HO/PAP/EPA

REKLAMA

2147483647 clicks

Oba tytuły nagrodzono za materiały na temat zakrojonego na szeroką skalę programu inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), które pomogły opinii publicznej zrozumieć mechanizmy ochrony bezpieczeństwa kraju oraz sprowokowały debatę o powiązaniach między rządem a opinią publiczną w kwestiach bezpieczeństwa i prywatności – napisano w uzasadnieniu prestiżowej nagrody. Program został ujawniony przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena.

“Guardian US” jest dostępną jedynie w internecie wersją brytyjskiego dziennika; ukazuje się od 2011 roku.

Redakcji dziennika “The Boston Globe” wyróżnienie przypadło w kategorii breaking news za relacjonowanie zamachu terrorystycznego podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2013 roku.

Natomiast “The New York Times” został wyróżniony w dwóch kategoriach fotograficznych. Tyler Hicks został uhonorowany w kategorii fotografii newsowej (breaking news) za “sugestywne zdjęcia, które ukazały warsztat i odwagę w dokumentowaniu” ataku terrorystycznego na centrum handlowe Westgate w Kenii.

Natomiast Pulitzer za fotografię reportażową przypadł Joshowi Hanerowi za poruszający materiał o osobie poszkodowanej w zamachu w czasie maratonu w Bostonie, która mimo utraty nóg stara się odbudować życie.

W tym roku wyróżnienia nie przyznano za reportaż.

Nagroda jest przyznawana w sumie w 21 kategoriach. W 20 z nich zwycięzca otrzymuje dyplom i nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów, a w 21. kategorii – służby publicznej – złoty medal.

Nagroda Pulitzera – od nazwiska dziennikarza i wydawcy amerykańskiego z przełomu XIX i XX wieku Josepha Pulitzera – przyznawana jest od 1917 roku za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, w literaturze i muzyce. (PAP)

REKLAMA

2131812350 views

REKLAMA

REKLAMA

2131812365 views

REKLAMA

REKLAMA

2133608685 views

REKLAMA

2131812375 views

REKLAMA

2131812378 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

REKLAMA

2131812382 views