REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Mosbacher: Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego

Mosbacher: Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego

-


Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego. Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje – napisała w sobotę na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

W sobotę przypada 102. rocznica uzyskania przez Polki prawa wyborczego.

REKLAMA

Do swego wpisu ambasador USA dołączyła film powstały z inicjatywy ambasad Irlandii i Kanady, w którym ambasadorki różnych krajów gratulują Polkom z okazji. Oprócz Mosbacher wystąpiły w nim: Emer O’Connell (Irlandia), Shpresa Kureta (Albania), Božena Forštnarič Boroje (Słowenia), Leslie Scanlon (Kanada), Orsolya Zsuzsanna Kovács (Węgry), Siti Nugraha Mauludiah (Indonezja), Mary Thurston (Nowa Zelandia) i Mira Sun (Korea Południowa).

28 listopada 1918 r. kobiety uzyskały w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze na podstawie dekretu, który wydał Józef Piłsudski. “Podwójnie wolne” – to słowa jednej z sufrażystek, która komentując dekret jednocześnie opisała ówczesne doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.

Dekret oznaczał, że wyborcami w odrodzonej Polsce zostały wszystkie jej obywatelki i obywatele, którzy ukończyli 21. rok życia. W artykule 7 stwierdzano, że wyborcami do Sejmu są wszyscy obywatele(ki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze.

Polki jako pełnoprawne obywatelki II RP udały się po raz pierwszy do urn wyborczych zimą 1919 r. Pierwszymi posłankami w historii polskiego parlamentaryzmu zostały: Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Gabriela Balicka, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Franciszka Wilczkowiakowa, Zofia Moraczewska i Anna Piasecka – reprezentowały wszystkie najważniejsze nurty polityczne, od socjalizmu, poprzez ruch ludowy, centrum – po ruch narodowy. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA