REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Modlitwę na zaprzysiężeniu Bidena odmówi ojciec Leo O'Donovan, przyjaciel Karskiego

Modlitwę na zaprzysiężeniu Bidena odmówi ojciec Leo O’Donovan, przyjaciel Karskiego

-

Na prośbę prezydenta elekta Joe Bidena modlitwę podczas jego zaprzysiężenia 20 stycznia odmówi jezuita, ojciec profesor Leo O’Donovan, przyjaciel Jana Karskiego – poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego.

“Pragniemy wyrazić satysfakcję i uznanie dla prośby prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, aby modlitwę podczas zaprzysiężenia prezydenckiego 20 stycznia br. poprowadził ojciec profesor Leo O’Donovan, jezuita, długoletni rektor Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie i przyjaciel Naszego Patrona” – czytamy w oświadczeniu.

REKLAMA

Wskazano w nim, że “więź Jana Karskiego i Leo O’Donovana wynikała nie tylko z obecności w tej samej uczelni jezuickiej”, “była także oparta na wspólnocie wartości”. “Młodszy o generację od Jana Karskiego Leo O’Donovan otwarcie podziwiał wojenną misję Polaka, który jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na Wychodźstwie podjął misję ratowania ginącego na oczach świata z rąk hitlerowskich barbarzyńców pozbawionego własnego państwa i żyjącego w diasporze narodu żydowskiego” – napisano.

“Ojciec-rektor uważał profesora swej uczelni za prekursora obrony praw ludzkich, odejmowanych uznawanym za +obcych+ ludziom innej nacji, religii i kultury. W konsekwencji mordowanym, prześladowanym i wypędzanym. Osobiście Leo O’Donnovan angażował się i angażuje w liczne dzieła pomocy tym nieszczęsnym i godnym pierwszej pomocy humanitarnej ludziom. Między innymi poprzez Jezuicką Służbę Uchodźcom (Jesuit Refugee Service) wspieraną przez papieża Franciszka” – dodano.

Towarzystwo Jana Karskiego zwraca uwagę, że “manifestem postawy ojca O’Donnovana stała się jego wydana przed dwoma laty książka +Błogosławieni uchodźcy+ z przemową pióra… Joe Bidena”. “Wędrówka po kole tych samych wartości dopełnia się. Jak powiedział papież Franciszek, należy głęboko zastanowić się, czy prawdziwymi chrześcijanami są ci, którzy szeroko otwierają ramiona i granice dla uchodźców czy ci, którzy przeciw nim wznoszą mury. Jesteśmy głęboko przekonani, że Jan Karski będzie stał w modlitwie u boku swego przyjaciela 20 stycznia tego roku” – zaznaczono.

Pod oświadczeniem podpisała się wiceprzewodnicząca Towarzystwa i chrześnica Karskiego, dr Wiesława Kozielewska-Trzaska.

78-letni Biden będzie drugim katolikiem w historii USA na najwyższym państwowym urzędzie. Zaangażowany w politykę przez blisko pół wieku Demokrata w swoich przemówieniach często nawiązuje do Biblii, katolickiej nauki społecznej czy słów papieży. W kieszeni nosi różaniec, co niedziela wraz z małżonką Jill uczestniczy w mszy świętej. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA