REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMinistrowie obrony USA i Rosji rozmawiali "konstruktywnie" o Syrii

Ministrowie obrony USA i Rosji rozmawiali „konstruktywnie” o Syrii

-

Ashton Carter i Siergiej Szojgu (z lewej) fot.Olivier Hoslet,Kimimasa Mayama/EPA
Ashton Carter i Siergiej Szojgu (z lewej) fot.Olivier Hoslet,Kimimasa Mayama/EPA

Ministrowie obrony USA i Rosji, Ashton Carter i Siergiej Szojgu, rozmawiali w piątek telefonicznie o Syrii; Pentagon określił rozmowę jako „konstruktywną”. Nie rozmawiano o bezpośrednich rosyjskich działaniach wojskowych – przekazał Pentagon.

Szojgu powiedział Carterowi, że działania Rosji w Syrii „mają charakter obronny”.

REKLAMA

Rozmowa szefów dwóch resortów, pierwsza od ponad roku, przerwała milczenie w dyskusjach o kryzysie syryjskim – zauważa Reuters. Carter, który objął stanowisko w lutym 2015 roku, nie rozmawiał dotychczas ze swym rosyjskim odpowiednikiem.

Ministrowie uzgodnili, że będą kontynuować dyskusję o sposobach wymiany informacji na temat działań wojskowych obu stron w Syrii i na temat kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu – poinformował rzecznik Pentagonu Peter Cook.

Carter wskazał, że dalsze kontakty w tej sprawie powinny odbywać się równolegle „z rozmowami dyplomatycznymi, które zapewniłyby polityczną przemianę w Syrii”.

„Pokonanie bojowników Państwa Islamskiego i zapewnienie przemian politycznych to cele, do których należy dążyć jednocześnie” – głosi komunikat wydany przez Pentagon.

Według amerykańskiego resortu około 50-minutowa rozmowa dotyczyła sfer, w których interesy obu krajów są podobne.

Jak przekazał w piątek sekretarz stanu USA John Kerry, Biały Dom liczy na szybkie rozpoczęcie rozmów na szczeblu wojskowym z Rosją ws. konfliktu w Syrii. Kerry potwierdził, że celem USA pozostaje rozwiązanie polityczne, które w perspektywie długofalowej nie może zostać osiągnięte przy obecności syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem Asada. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że Rosja rozważy ewentualną prośbę Damaszku o udział żołnierzy rosyjskich, wraz z syryjskimi, w operacjach wojskowych.

Jednocześnie zaprzeczył doniesieniom, że rosyjskie oddziały już walczą w Syrii.

Zdaniem amerykańskich ekspertów rosnące ostatnio zaangażowanie Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100200061 views

REKLAMA

REKLAMA

2100200294 views

REKLAMA

REKLAMA

2101996686 views

REKLAMA

2100200437 views

REKLAMA

2100200538 views

REKLAMA

2100200648 views