REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMinister skarbu wycofuje się z udziału w konferencji w Rijadzie

Minister skarbu wycofuje się z udziału w konferencji w Rijadzie

-

W związku ze sprawą zaginionego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego minister skarbu USA Steven Mnuchin odwołał w czwartek swój udział w przyszłotygodniowej konferencji w Rijadzie. To kolejny wysoki rangą gość, który nie przyjedzie na to wydarzenie.

O swojej decyzji Mnuchin poinformował na Twitterze. Miała ona zapaść po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mike’iem Pompeo.

REKLAMA

Również w czwartek z udziału w konferencji zrezygnował brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox. Uznał, że „nie jest to właściwy moment” na podróż do Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej rezygnację z udziału w wydarzeniu zapowiedzieli także przedstawiciele innych europejskich państw, m.in. holenderski minister finansów Wopke Hoekstra i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire, a także szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Zaplanowana na koniec października konferencja Future Investment Initiative, nazywana „Davos na pustyni”, ma w zamyśle jej pomysłodawcy, następcy saudyjskiego tronu Muhammada ibn Salmana, prezentować Arabię Saudyjską jako nowoczesne miejsce do inwestowania.

2 października publikujący m.in. w „Washington Post” Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad zaprzecza.

W miarę upływu czasu międzynarodowa presja na Rijad w sprawie wyjaśnienia sprawy Chaszodżdżiego sprawiła, że część prominentnych gości zaproszonych na tę konferencję odwołała w niej swój udział, w tym szef Ubera Dara Khosrowshahi czy twórca systemu operacyjnego Android Andy Rubin.

Trump w sobotę zapowiedział, że Arabia Saudyjska zostanie „surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że zleciła zabicie dziennikarza, a w niedzielę Wielka Brytania, Francja i Niemcy wezwały Rijad i Ankarę do wszczęcia „wiarygodnego śledztwa” w tej sprawie.(PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2103075530 views

REKLAMA

2103075763 views

REKLAMA

2104872155 views

REKLAMA

2103075906 views

REKLAMA

2103076006 views

REKLAMA

2103076115 views