REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMinister skarbu wycofuje się z udziału w konferencji w Rijadzie

Minister skarbu wycofuje się z udziału w konferencji w Rijadzie

-

W związku ze sprawą zaginionego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego minister skarbu USA Steven Mnuchin odwołał w czwartek swój udział w przyszłotygodniowej konferencji w Rijadzie. To kolejny wysoki rangą gość, który nie przyjedzie na to wydarzenie.

O swojej decyzji Mnuchin poinformował na Twitterze. Miała ona zapaść po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mike’iem Pompeo.

REKLAMA

Również w czwartek z udziału w konferencji zrezygnował brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox. Uznał, że “nie jest to właściwy moment” na podróż do Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej rezygnację z udziału w wydarzeniu zapowiedzieli także przedstawiciele innych europejskich państw, m.in. holenderski minister finansów Wopke Hoekstra i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire, a także szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Zaplanowana na koniec października konferencja Future Investment Initiative, nazywana “Davos na pustyni”, ma w zamyśle jej pomysłodawcy, następcy saudyjskiego tronu Muhammada ibn Salmana, prezentować Arabię Saudyjską jako nowoczesne miejsce do inwestowania.

2 października publikujący m.in. w “Washington Post” Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad zaprzecza.

W miarę upływu czasu międzynarodowa presja na Rijad w sprawie wyjaśnienia sprawy Chaszodżdżiego sprawiła, że część prominentnych gości zaproszonych na tę konferencję odwołała w niej swój udział, w tym szef Ubera Dara Khosrowshahi czy twórca systemu operacyjnego Android Andy Rubin.

Trump w sobotę zapowiedział, że Arabia Saudyjska zostanie “surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że zleciła zabicie dziennikarza, a w niedzielę Wielka Brytania, Francja i Niemcy wezwały Rijad i Ankarę do wszczęcia “wiarygodnego śledztwa” w tej sprawie.(PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2128629423 views

REKLAMA

REKLAMA

2128629439 views

REKLAMA

REKLAMA

2130425759 views

REKLAMA

2128629449 views

REKLAMA

2128629453 views

Piękna Gabriela

Kubańska Atlantyda

Jak Ararat pobił Napoleona

Malarz samotności

REKLAMA

2128629457 views