REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMerkel poparła interwencję wojskową USA w Iraku

Merkel poparła interwencję wojskową USA w Iraku

-

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła w czwartek na łamach prasy interwencję wojskową Stanów Zjednoczonych skierowaną przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w północnym Iraku.

„Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie dopuszcza się niewyobrażalnych przestępstw i okrucieństw oraz, że setki tysięcy ludzi zostały skazane na tułaczkę, cierpiąc głód i niedostatek” – powiedziała Merkel w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w kilku gazetach w Turyngii, m.in. w „Thueringer Landeszeitung”.

REKLAMA

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że na przykładzie Iraku można dostrzec jak ważną rolę w polityce światowej odgrywają Stany Zjednoczone. „Uważam, że zarządzona przez prezydenta Obamę operacja wojskowa przeciwko Państwu Islamskiemu jest bardzo ważna dla osiągnięcia celu, jakim jest zmuszenie terrorystów do odwrotu” – podkreśliła Merkel.

Niemiecka kanclerz oświadczyła, że obecna sytuacja utwierdziła ją w przekonaniu, iż partnerstwo z Ameryką ma w dobie globalnych wyzwań dla Niemiec „dominujące znaczenie” pomimo „głębokich różnic poglądów” na działalność amerykańskich służb wywiadowczych.

Pochodząca z NRD Merkel uważana była za polityka o zdecydowanie proamerykańskim nastawieniu. Jako lider opozycji w 2003 roku szefowa CDU nie kryła sympatii wobec amerykańskiej interwencji w Iraku. Szokiem dla szefowej niemieckiego rządu stało się ujawnienie przez Edwarda Snowdena – byłego pracownika CIA, który zbiegł zagranicę i otrzymał azyl w Rosji – skali inwigilacji obywateli Niemiec przez amerykański wywiad oraz fakt, że także jej telefon komórkowy był na podsłuchu.

Relacje niemiecko-amerykańskie uległy dalszemu pogorszeniu po wykryciu w lecie br. w niemieckim wywiadzie BND oraz w ministerstwie obrony rzekomych współpracowników amerykańskiego wywiadu. Jednoznacznie pozytywna ocena polityki USA przez Merkel odbiega od zwykle krytycznych niemieckich opinii wobec amerykańskich interwencji. (PAP)

Zdjęcie: Angela Merkel fot.Stephanie Lecocq/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2103229031 views

REKLAMA

2103229264 views

REKLAMA

2105025656 views

REKLAMA

2103229407 views

REKLAMA

2103229507 views

REKLAMA

2103229616 views