REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Meksykański miliarder proponuje skrócenie tygodnia pracy. Niektóre firmy w USA już to...

Meksykański miliarder proponuje skrócenie tygodnia pracy. Niektóre firmy w USA już to stosują

-

Meksykański miliarder, drugi po Billu Gatesie najbogatszy człowiek na świecie, 74-letni Carlos Slim, zaskoczył uczestników konferencji biznesowej w Paragwaju, opowiadając się za skróceniem tygodnia pracy do trzech dni. Pozostałe cztery dni radzi wypełnić rozrywką i innymi zajęciami nie związanymi z pracą zawodową.

Carlos Slim (z lewej) i Bill Gates fot.Jose Mendez/EPA
Carlos Slim (z lewej) i Bill Gates fot.Jose Mendez/EPA

REKLAMA

Slim proponuje przedłużyć dzień pracy do 11 godzin. Uważa, że wiedząc, iż czeka ich “nagroda” w postaci 4 wolnych dni, ludzie będą bardziej wydajni i nastawieni bardziej entuzjastycznie do swych zajęć.

Amerykańscy szefowie korporacji mogliby się czegoś od Slima nauczyć, lecz jest to mało prawdopodobne. Jego kompania telefoniczna Telmex zezwala długoletnim pracownikom na przejście na emeryturę przed ukończeniem 50 lat. “Financial Times” pisze, że niektórzy starsi pracownicy mogą sobie skracać tydzień pracy.

Tymczasem większość Amerykanów jest przepracowana. Wymagania co do wydajności rosną, a płace pozostają na tym samym poziomie. Ponadto Stany Zjednoczone są jedynym dobrze rozwiniętym krajem, który nie zmusza kompanii do zapewnienia kobietom płatnego urlopu macierzyńskiego. Wszystko to przyczynia się do długotrwałego, szkodliwego dla zdrowia stresu.

Nikt jednak nie zwraca na to uwagi, choć pierwsze próby zaprowadzenia zmian świadczą, że ludzie łatwiej koncentrują się na rzeczach ważnych wiedząc, że muszą się z nimi uporać w ciągu czterech zamiast pięciu dni. Regułę tę potwierdził Jason Fried, właściciel kompanii 37Signals, który skrócił tydzień pracy o jeden dzień i o swoich doświadczeniach pisał latem 2012 roku w “New York Times”. Podobne zależności zaobserwowano w Utah, gdzie w ramach eksperymentu związanego z próbą zmniejszenia zużycia energii w biurach stanowych wprowadzono 4-dniowy tydzień pracy. (eg) 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA