REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Meksyk. Zabito aktywistę, zaangażowanego w poszukiwania 43 studentów

Meksyk. Zabito aktywistę, zaangażowanego w poszukiwania 43 studentów

-

fot.Rebecca Blackwell/Pool/EPA
fot.Rebecca Blackwell/Pool/EPA

Szef lokalnej grupy samoobrony ze stanu Guerrero na południu Meksyku został w sobotę zastrzelony. Mężczyzna był zaangażowany w poszukiwania 43 meksykańskich studentów oraz innych zaginionych osób – poinformowano w poniedziałek.

REKLAMA

Podziurawione kulami ciało Miguela Angela Jimeneza znaleziono w taksówce zaparkowanej na poboczu drogi łączącej Acapulco ze stolicą kraju, miastem Meksyk.

Jimenez w 2013 roku stworzył grupę samoobrony w miejscowości Xaltianguis w Guerrero w związku ze skargami mieszkańców dotyczącymi przestępczości zorganizowanej. Był też członkiem Unii Miast i Organizacji Stanu Guerrero (UPOEG), w ramach której kierował poszukiwaniami 43 studentów zaginionych we wrześniu ub.r.

Brał udział wraz z rodzinami w poszukiwaniach w terenie i poinformował władze o kilku zbiorowych grobach pod miastem Iguala, gdzie zaginęli studenci. Dotychczas odnaleziono jednak szczątki tylko jednego z 43 zaginionych.

Szef UPOEG Bruno Placido powiedział w poniedziałek, że działacz otrzymywał pogróżki związane z poszukiwaniami studentów.

Studenci zaginęli 26 września 2014 roku po starciach z policją w czasie demonstracji w Iguali. Według prokuratury zostali przekazani członkom gangu narkotykowego; ci zamordowali ich, a zwłoki spalili. Gang działał na polecenie ówczesnego burmistrza miasta Jose Luisa Abarki i jego żony.

Meksykańskie władze twierdzą, że gangsterzy wzięli studentów za członków rywalizującego gangu.

Od zniknięcia studentów każdego 26. dnia miesiąca odbywają się demonstracje, na których czele stoją rodzice zaginionych.

W Meksyku za zaginionych uważa się ponad 20 tys. ludzi, a wiele z tych zaginięć przypada na stan Guerrero, który jest znaczącym producentem opium. O terytorium i drogi przerzutowe narkotyków w stanie krwawo rywalizuje kilka narkotykowych karteli.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA