REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMeksyk. Prezydent obiecuje wzmocnić ochronę dziennikarzy

Meksyk. Prezydent obiecuje wzmocnić ochronę dziennikarzy

-

Enrique Peña Nieto fot.José Méndez/EPA
Enrique Peña Nieto fot.José Méndez/EPA

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto obiecał wzmocnić ochronę dziennikarzy i obrońców praw człowieka po brutalnej śmierci fotoreportera i czterech kobiet oraz po poniedziałkowym apelu w tej sprawie cenionych pisarzy, artystów i intelektualistów.

Nieto powiedział na środowym spotkaniu z prokuratorami, że należy „wzmocnić mechanizmy ochrony dziennikarzy i aktywistów działających na rzecz praw człowieka”.

REKLAMA

Program, którego szczegółów nie ujawniono, ma pomóc ponad 400 dziennikarzom i obrońcom praw człowieka; Meksyk uchodzi za jeden z najniebezpieczniejszych krajów dla pracowników mediów i działaczy społecznych.

Prezydent powiedział, że nie wątpi, iż śledczy „zdwoją wysiłki”, żeby rozwikłać sprawę niedawnego zabójstwa pięciu osób. Oburzenie m.in. tą zbrodnią wyraziło w liście otwartym do Nieto ok. 500 cenionych intelektualistów z różnych krajów, m.in. pisarze Salman Rushdie (W. Brytania), Paul Auster (USA) i Margaret Atwood (Kanada). „Zamach na życie dziennikarza to pogwałcenie prawa społeczeństwa do informacji” – napisali.

Według organizacji Reporterzy bez Granic w Meksyku od 2000 roku aż 88 dziennikarzy zostało zamordowanych, a kolejnych 20 zaginęło w związku z prowadzonymi przez siebie śledztwami m.in. w sprawie karteli narkotykowych.

Czarną serię zabójstw meksykańskich dziennikarzy zamyka śmierć fotoreportera Rubena Espinosy na początku sierpnia. Dziennikarz ukrywał się w stolicy kraju po tym, jak w stanie Veracruz grożono mu śmiercią. Jego ciało znaleziono wraz z ciałami czterech torturowanych kobiet.

W środę rodzina fotoreportera wystosowała apel do prezydenta Nieto o kontynuowanie śledztwa „aż do ostatecznych wyników”. „Nie jest normalne, że umierają niewinni” – napisali krewni Espinosy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2114956093 views

REKLAMA

2114956325 views

REKLAMA

REKLAMA

2116752715 views

REKLAMA

2114956465 views

REKLAMA

2114956564 views

Słynne polskie ordery

Taniec – język duszy

Kryzys w syropie

Wpadka przez pandemię

REKLAMA

2114956672 views