REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMedia: USA rozważają przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 r.

Media: USA rozważają przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 r.

-

Administracja prezydenta  Donalda Trumpa rozważa przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 roku, która miałaby być ostrzeżeniem dla Rosji i Chin – podaje w sobotę agencja AFP.

Powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela administracji oraz dwóch byłych jej członków informację tę podał jako pierwszy w piątek dziennik “Washington Post”.

REKLAMA

Podczas narady, która miała miejsce 15 maja, administracja miała zaproponować przeprowadzenie takiej próby, gdy dwóch jej członków powiedziało, że Rosja i Chiny przeprowadzają podobne testy.

Moskwa i Pekin zdementowały te informacje, a Waszyngton nie przedstawił dowodów na poparcie takiej tezy – pisze AFP.

Według rozmówcy “WP” pokazanie, że USA są w stanie “szybko” przeprowadzić próbę nuklearną byłoby dogodną taktyką negocjacyjną w chwili, gdy Waszyngton próbuje doprowadzić do podpisania trójstronnego traktatu w sprawie broni atomowej z Rosją i Chinami.

Decyzja w sprawie próby nuklearnej przez Stany Zjednoczone na razie nie zapadła – podał “Washington Post”.

Beatrice Fihn z Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) – organizacji, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2017 roku – ostrzegła, że taki test broni atomowej mógłby pogrążyć świat “w nowej zimnej wojnie”.

“Byłoby to storpedowaniem wszelkich szans na uniknięcie nowego i niebezpiecznego wyścigu zbrojeń nuklearnych” – napisała Fihn w oświadczeniu.

W czwartek administracja Trumpa poinformowała swoich zagranicznych partnerów o zamiarze wyjścia z traktatu o otwartych przestworzach, uzasadniając tę decyzję łamaniem układu przez Rosję.

To kolejny przypadek, gdy administracja Trumpa wycofuje USA z międzynarodowego układu z Rosją. W ubiegłym roku Stany Zjednoczony oficjalnie wystąpiły z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).

Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku.

Amerykańscy urzędnicy utrzymują, że w ostatnich dniach rozpoczęto z Rosjanami rozmowy na temat nowej rundy negocjacji w sprawie zbrojeń nuklearnych. (PAP)

REKLAMA

2123106225 views

REKLAMA

REKLAMA

2123106242 views

REKLAMA

REKLAMA

2124902562 views

REKLAMA

2123106252 views

REKLAMA

2123106258 views

REKLAMA

2123106262 views