REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMedia: USA i Chiny nie osiągnęły porozumienia w sprawie zmian klimatu

Media: USA i Chiny nie osiągnęły porozumienia w sprawie zmian klimatu

-

Stany Zjednoczone i Chiny nie osiągnęły porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatu, a chińscy urzędnicy oznajmili, że Pekin ma własny plan w tej dziedzinie – podał w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, cytując anonimowe źródło.

Chińskie władze odrzuciły apele Amerykanów o wyznaczenie bardziej ambitnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych przed listopadowym szczytem klimatycznym ONZ. Chiny i USA uwalniają do atmosfery najwięcej CO2 ze wszystkich państw świata.

REKLAMA

Strona chińska oznajmiła, że ChRL ma własne plany osiągnięcia celów klimatycznych i nie zgadza się, by Waszyngton dyktował Pekinowi, co i kiedy ma robić – podał „SCMP”, powołując się źródło zapoznane z negocjacjami.

Chińczycy mieli przedstawić takie stanowisko podczas rozmów ze specjalnym wysłannikiem rządu USA ds. klimatu Johnem Kerrym, który odwiedził w tym tygodniu miasto Tiencin niedaleko Pekinu. Kerry rozmawiał ze swoim chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhuą, wicepremierem Han Zhengiem, szefem MSZ Wangiem Yi i naczelnym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim.

Wang ostrzegł w środę, że tarcia natury politycznej pomiędzy USA a Chinami mogą podkopać wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Kerry przekonywał natomiast, że klimat „nie jest bronią geostrategiczną” ani kwestią polityczną i krytykował władze Chin za to, że wciąż zatwierdzają nowe projekty elektrowni węglowych.

Na pytanie o wynik rozmów, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin odparł, że Pekin poczynił już wiele zobowiązań klimatycznych, a władze USA powinny oceniać Chiny i swoje relacje z nimi w „obiektywny sposób”, by rozwijać współpracę w walce ze zmianami klimatu.

„Wynikiem jest brak wyniku. Stosunki (amerykańsko-chińskie) odciskają swoje piętno na planecie” – ocenił z kolei cytowany przez „SCMP” przedstawiciel organizacji Greenpeace Li Shuo. Jego zdaniem brak postępu w czasie wizyty Kerry’ego w Chinach „nie wróży dobrze” przed szczytem COP26 w Glasgow.

Relacje pomiędzy USA a Chinami są obecnie najgorsze od dziesięcioleci. Oba kraje spierają się w sprawach handlowych i technologicznych, a także w kwestii Morza Południowochińskiego, statusu Tajwanu, autonomii Hongkongu, praw człowieka, sytuacji mniejszości etnicznych i religijnych w Chinach oraz genezy pandemii Covid-19. Walka ze zmianami klimatu uznawana jest natomiast za potencjalną sferę współpracy. (PAP)

REKLAMA

2119250106 views

REKLAMA

2119250199 views

REKLAMA

REKLAMA

2121046552 views

REKLAMA

2119250266 views

REKLAMA

2119250322 views

REKLAMA

2119250364 views