REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMedia: umowa obronna między Polską a USA pozwoli przerzucić żołnierzy z Niemiec

Media: umowa obronna między Polską a USA pozwoli przerzucić żołnierzy z Niemiec

-

Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA toruje drogę do przerzutu wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski – informuje telewizja ABC. Agencja Bloomberg akcentuje zaś, że umowa spowoduje rotacyjne wysłanie do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy w tym sił wywiadowczych i rozpoznawczych.

Według ABC umowa uzupełnia istniejące porozumienia zawarte w ramach NATO i pozwala na ich wzmocnienie, umożliwiając siłom amerykańskim dostęp do dodatkowych polskich instalacji wojskowych. Porozumienie określa również formułę podziału kosztów logistycznych i infrastrukturalnych związanych z rozszerzoną obecnością sił USA w Polsce – zauważa stacja.

REKLAMA

“Świat się zmienił” – ABC cytuje wypowiedziane w Warszawie słowa amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo wyjaśniając, że odnosił się on do zagrożeń stwarzanych w kosmosie, cyberprzestrzeni i przez kampanie dezinformacyjne. Szef dyplomacji USA zaznaczył, że tego rodzaju umowy obronne pozwolą również na zajęcie się tymi zagrożeniami.

Agencja Bloomberg akcentuje, że umowa spowoduje rotacyjne wysłanie do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy w tym sił wywiadowczych i rozpoznawczych.

„Polska pokryje koszty obecności, które resort obrony oszacował na 500 mln zł (135 mln dolarów) rocznie” – podkreśla Bloomberg.

Agencja zauważa, że obydwa kraje negocjują także dwustronne porozumienie w sprawie energii atomowej, by pomóc Polsce – jak oznajmił w czerwcu Biały Dom – „pójść zdecydowanie naprzód” w sprawie budowy elektrowni jądrowych z wykorzystaniem amerykańskiej technologii.

Również Voice of America (VoA) zaznaczył, że Pompeo i premier Polski Mateusz Morawiecki dyskutowali o nowym projekcie umowy bilateralnej o współpracy przy opracowywaniu polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej.

„Poza współpracą obronną Pompeo i Morawiecki rozmawiali o wsparciu dla ludności Białorusi, działaniach mających na celu wyjście z pandemii koronawirusa, zabezpieczeniu sieci 5G oraz poprawie regionalnej infrastruktury energetycznej w ramach inicjatywy Trójmorza” – dodał VoA.

Jak przypomina ABC Pentagon pod koniec lipca ogłosił wycofanie z Niemiec 12 tys. amerykańskich żołnierze, z których ok. 5,6 tys. ma zostać przeniesionych do innych państw europejskich, w tym do Polski.

Podpisana w sobotę przez amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo i polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka umowa przewiduje stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu USA, możliwość dalszego zwiększenia liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy nad Wisłą.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2118864254 views

REKLAMA

2118864353 views

REKLAMA

REKLAMA

2120660709 views

REKLAMA

2118864428 views

REKLAMA

2118864490 views

REKLAMA

2118864546 views