REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Media: straż przybrzeżna kończy poszukiwania zaginionych z "El Faro"

Media: straż przybrzeżna kończy poszukiwania zaginionych z “El Faro”

-

Szczątki prawdopodobnie El Faro fot.US Coast Guard/EPA
Szczątki prawdopodobnie El Faro fot.US Coast Guard/EPA

Amerykańska Straż Przybrzeżna poinformowała w środę rodziny 33 marynarzy z kontenerowca “El Faro”, że przygotowuje się do zakończenia poszukiwań zaginionych – podały media. Statek zatonął sześć dni temu w rejonie Bahamów, gdzie szalał wówczas huragan Joaquin.

REKLAMA

Na pokładzie była 28-osobowa amerykańska załoga i pięciu Polaków.

Według agencji AP i innych mediów ojciec jednego z marynarzy Robert Green powiedział, że Straż Przybrzeżna zakończy poszukiwania zaginionych w środę wieczorem, o czym poinformowane zostały już rodziny.

Sama Straż Przybrzeżna nie potwierdza tych doniesień. Informuje jedynie, że ewentualna decyzja w końcu poszukiwań zostanie ogłoszona o godz. 15 czasu lokalnego (o godz. 21 czasu polskiego). Właściciel statku Tote Maritime Puerto Rico także zaplanował konferencję prasową na środę.

Kontenerowiec wypłynął z portu Jacksonville na Florydzie 29 września mimo ostrzeżeń meteorologów, że Joaquin – dotychczas jedynie burza tropikalna – przybiera na sile i przekształca się w huragan. Statek o długości 240 metrów był obciążony kontenerami i samochodami. “El Faro” stracił komunikację ze Strażą Przybrzeżną w czwartek rano, po zgłoszeniu, że nabrał wody, a silniki straciły moc.

Według przedstawicieli władz kapitan zamierzał ominąć burzę, ale z powodu niewyjaśnionej awarii silników było to niemożliwe.

Poszukiwania nie przyniosły dotychczas żadnych rezultatów. Ostatnia znana pozycja statku to rejon w pobliżu Crooked Island w archipelagu Wysp Bahama. Eksperci od spraw żeglugi ocenili, że była to najtragiczniejsza katastrofa statku płynącego pod banderą USA od ponad 30 lat.

W akcję poszukiwawczą zaangażowano samoloty C-130 sił powietrznych USA, dwa helikoptery straży przybrzeżnej oraz co najmniej pięć jednostek pływających. Znaleziono zwłoki marynarza, ale nie udało się ich wydobyć. Znaleziono też pustą szalupę ratunkową, puste kombinezony ratunkowe, koło ratunkowe i inne szczątki. Głębokość morza w tym rejonie Wysp Bahama dochodzi do 4750 metrów

Powołując się na relacje osób, które pływały wcześniej na kontenerowcu “El Faro”, dziennik “New York Times” napisał w środę o zastrzeżeniach do stanu technicznego i standardów bezpieczeństwa 40-letniej maszyny.

Według “NYT” przedstawiciele Tote Maritime Puerto Rico odmówili odpowiedzi na temat zarzutów. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek zapewnili jednak, że statek przeszedł wszystkie coroczne przeglądy, był dobrze utrzymany i nie miał wcześniej awarii silnika.

Ambasada RP w Waszyngtonie – na podstawie wiadomości uzyskanych od armatora oraz służb amerykańskich – potwierdziła, że na pokładzie “El Faro” znajdowało się pięciu obywateli polskich.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks