REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Media: nadchodzące wybory do Kongresu mogą przesądzić o impeachmencie Trumpa

Media: nadchodzące wybory do Kongresu mogą przesądzić o impeachmencie Trumpa

-

W czwartek kończą się w USA prawybory poprzedzające wybory do Kongresu, które odbędą się 6 listopada. Media podkreślają, że stawka w tym głosowaniu jest wyjątkowo wysoka – zwycięstwo Demokratów może przesądzić o wszczęciu procedury impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

Wybory środka prezydenckiej kadencji (midterm) są zazwyczaj testem popularności szefa państwa oraz oceną gospodarczej kondycji kraju, ale też zwyczajowo test ten wypada średnio i partia prezydenta wypada w nich gorzej niż adwersarze. W tegorocznych wyborach może ona wypaść szczególnie słabo, zważywszy, że od Republikanów odwracają się ich zamożni i wykształceni wyborcy – pisze portal Hive.

REKLAMA

2147483647 clicks

Tym razem dobra sytuacja ekonomiczna nie przekłada się na popularność Trumpa, która spada ze względu na kontrowersje i skandale oraz śledztwo w sprawie Russiagate – podaje AP. Republikanie są już niemal pogodzeni z faktem, że mogą stracić kontrolę nad niższą izbą Kongresu, czyli Izbą Reprezentantów – pisze Hive.

Tymczasem niemal wszystkie amerykańskie media podkreślają, że stawka w tym głosowaniu jest wyjątkowo wysoka dla obu partii. “Dwumiesięczny wyścig do dnia wyborów będzie dla Demokratów sprawdzianem umiejętności konsolidowania opozycji wobec Trumpa i wykaże, czy republikański prezydent jest w stanie skłonić swych zwolenników do głosowania” – ocenia AP.

Choć Demokraci nie uczynili z tego ważnego wątku swej kampanii, oczywiste jest, że jeśli odzyskają większość w Kongresie, nie pozwolą przerwać śledztwa w sprawie Russiagate i wykorzystają ewentualną przewagę, by wszcząć procedurę impeachmentu wobec prezydenta. O ile jednak mają spore szanse na przejęcie kontroli nad Izbą Reprezentantów, to zdobycie większości w Senacie – koniecznej do impeachmentu – jest bardzo trudnym wyzwaniem.

Wystarczy jednak, by Partia Demokratyczna miała przewagę w izbie niższej, by wszelkie dochodzenia przeciw Trumpowi i osobom z jego otoczenia nabrały wigoru. “Nawet, jeśli dochodzenie (prokuratora specjalnego) Roberta Muellera (ws. Russiagate) zostanie do tego czasu zakończone, Trump może zostać pogrzebany w całej masie nowych mini-Muellerów, insynuacji i oskarżeń” – prognozuje portal Hive. Według AP rezultat wyborów środka kadencji będzie dla Demokratów wskazówką dotyczącą formułowania ich nowego programu i konstruowania kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.

Dla Partii Republikańskiej implikacje tego głosowania mogą być bardziej poważne. Nie tylko utrata większości w Kongresie oznaczałaby poważne trudności w realizowaniu jej programu, ale też – jak pisze Hive – może ona doprowadzić do zmiany profilu partii.

“Republikanie są podzieleni na tradycyjnych wolnorynkowych konserwatystów i zwolenników Trumpa +ekonomicznych nacjonalistów+, którzy chcą ograniczyć imigrację i wolny handel” – pisze na portalu Project Syndicate profesor ekonomii z Uniwersytetu Stanforda Michael Boskin.

Hive prognozuje, że po wyborach midterm z Kongresu mogą odejść najbardziej pragmatyczni Republikanie, którzy potrafili przeciwstawić się Trumpowi i “kontrolować jego najbardziej mroczne impulsy”. To oni, jak dotąd, potrafili w pewnym stopniu “zmusić Trumpa, by rządził jak +konwencjonalny konserwatysta+ w sprawie obniżania podatków, deregulacji, reformy banków (…) i silniejszych sankcji wobec Rosji”.

W listopadowym głosowaniu mają szansę wypaść najlepiej Republikanie, którzy są zdecydowanymi zwolennikami Trumpa. “W rezultacie, to, co zostało z partii ery (Ronalda) Reagana po wielkiej czystce Trumpa w 2016 roku, może zostać do reszty wykończone przez wyborców za dwa miesiące” – ostrzega Hive.

Gdy odejdzie większość takich klasycznych Republikanów, znikną też ograniczenia, jakie nakładali na Trumpa, w takich choćby kwestiach jak handel międzynarodowy, ataki na media, czy też tradycyjne normy prowadzenia polityki krajowej i zagranicznej – kontynuuje Hive.

Jeśli więc Republikanie zachowają większość w Kongresie “po listopadowych wyborach silnej teraz gospodarce USA może zagrozić eskalacja wojny handlowej” – ostrzega Boskin, który przypomina, że podczas zakończonych właśnie prawyborów kandydaci popierani przez Trumpa uzyskiwali wyraźnie lepsze wyniki od reszty Republikanów.

Klasyczni ustawodawcy tej partii mają tym większą szansę stracić miejsca w Senacie, że wszelkie sondaże wskazują na zniechęcenie wyborców niezależnych, centrowych do partii Trumpa. Skądinąd przychylny prezydentowi magazyn “Business Insider” pisze, że ci niezależni wyborcy stanowią teraz 30 proc. elektoratu, który może przesądzić o losie Republikanów.

Sondaż CNN wykazał ostatnio, że Trumpa popiera 36 proc. respondentów, ale wśród ankietowanych deklarujących się jako niezależni poparcie to spadło ostatnio do zaledwie 31 proc.

Kontrowersje i skandale, które zdają się nieustannie otaczać Trumpa, śledztwo Muellera w sprawie ingerencji Rosji w wybory i współpracy ludzi z otoczenia prezydenta z przedstawicielami Kremla oraz ewentualnego utrudniania dochodzenia przez samego Trumpa wpłynęły na znaczny spadek poparcia dla niego. Niektórzy Republikanie dodają, że prezydent stracił wiele w oczach wyborców po spotkaniu w Helsinkach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a także gdy na granicy z Meksykiem doszło do rozdzielania rodziców – imigrantów z ich dziećmi. Według “Business Insider” do ostatniego osłabienia notowań prezydenta przyczyniła się też książka legendarnego Boba Woodwarda o Białym Domu.

Wiele wskazuje na to, że mimo iż sondaże faworyzują teraz Demokratów, istnieje spore prawdopodobieństwo, że Republikanie zachowają kontrolę nad Senatem, ponieważ decydujące wybory senatorów odbędą się w stanach, w których wygrał w 2016 roku Trump, czasem zdobywając znaczącą większość głosów.

Jednak w kilku stanach, które – jak pisze “Wall Street Journal” – mogą przesądzić o wyniku wyborów republikańscy senatorzy zmierzą się z groźnymi przeciwnikami. Wybory w Teksasie może przegrać senator Ted Cruz, toteż – choć jest on najbardziej nielubianym członkiem Senatu – pozostali senatorowie postanowili wesprzeć go finansowo – podaje “The Hill”. Jest to tym dziwniejsze, że miarą niechęci innych członków izby do Cruza było powiedzenie senatora Lindseya Grahama: “Gdybyś zabił Teda Cruza w Senacie i gdyby twój proces toczył się w Senacie, to nikt by cię nie skazał”.

W listopadowym głosowaniu Amerykanie wybiorą na dwuletnią kadencję 435 kongresmenów do Izby Reprezentantów i jedną trzecią senatorów (w tym roku 35) na sześcioletnią kadencję. Popularność Demokratów rośnie, a Amerykanie deklarują nietypowo duże zainteresowanie głosowaniem; ponad połowa ankietowanych podaje, że jest znacznie bardziej zainteresowana tymi wyborami, niż poprzednimi.

Trump zdaje się nie brać pod uwagę ryzyka utraty republikańskiej większości w izbie niższej – pisze “The Hill”. “Nie zrozumiał w pełni jak potwornym bólem głowy będzie nadzór nad Izbą Reprezentantów, ale szybko przekona się, jak idiotycznie jest się tym nie przejmować” – powiedział republikański rozmówca dziennika. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

11 KOMENTARZE

  • Trump 601dni w WH i ponad 5000 falszywych lub wprowadzajacych w blad oswiadczen, krotko mowiac notoryczny klamca i jak tu znalesc cos milego?

  • Prawie jak CNN.
   A tak powaznie, czy sie go lubi czy nie to bardzo ciezka ma prezydenture. Lawaczki robia wszystko co moga zeby go zdyskredytowac. Media sa przeciwko niemu nakrecajac ludzi. Ale w dalszym ciagu nie wiem jak mozna glosowac na partie “demokratyczna”, to
   oni stworzyli sanctuary cities zapraszajac poludniowcow do tego kraju na Nasz koszt, to oni nakrecaja anty-biale historie w ktorych bialy strzela do czarnego nakrecajac fale przemocy, a twarza partyjki demokratycznej jest prostytutka Stormy cos tam… Jednym slowem: DNO.

  • Jak sie slucha tylko Rzepkowskiego lub oglada “Fox Noise” to taki sie ma poglad na inne media co mowia prawde na temat Trumpa i ciezko jest uwierzyc w rzeczywistosc. Nikt nie bedzie przeciw Trumpowi jesli skonczy z narcyzmem, hipokryzja, nepotyzmem i przestanie klamac.
   Stormy Daniels jest taka sama twarza parti demokratycznej jaka kiedys byla Monika Lewinsky twarza parti republikanskiej.

  • Jezeli masz obywatelstwo rosyjskie to Tak! Ale przypuszczam ze wiekszosc tych co zieja nienawiscia do Prezydenta Trumpa jest wlasnie nielegalnie I dlatego tutaj wlasnie wyrazaja swoje zdanie zamiast isc I glosowac!

 1. Trump..sie..dorobil..majatku..po..bankructwie..milona..dol..majac..2..rozwody..jak..mozna..nornalnie..myslec..3..syna..syna..zone..z..dziecmi..jej..matka..utrzymuje…to..sa.miliarderzy..kredyt..goni..kredyt..zeby..zagrac..na..jego..polu..golfowym..to..potrzeba..najpierw..zaplacic..500.000.tys..dol..rocznie..skladke..czlonkowska..A..polityka..miedzynarodowa..niejest..latwa..to..nie..wlasny..dom..i..4.sciany…prubuje..cos..zrobic dla..kraju..ale..niema..z.czego..poniewarz..poorzednicy..jak..w.Polsce..niedbali..i.kraj..w.pustej..stodole..co..mozna..zrobic..w.tej..chwili..niema..w.USA..klasy..sredniej..sa.biedni..i..bogaci..zacznijmy..od..siebie..kazdy..kimbinuje..dla..siebie..nie..dla..kraju..mieszkam..tutaj..i..jest..niewesolo…bezrobocie..bieda..podwyzki..a..wynagrodzenie..od..15..lat..takie..same.

REKLAMA

2131375907 views

REKLAMA

REKLAMA

2131375922 views

REKLAMA

REKLAMA

2133172242 views

REKLAMA

2131375932 views

REKLAMA

2131375935 views

REKLAMA

2131375939 views