REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Media: były ambasador USA podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Media: były ambasador USA podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

-

Wobec byłego ambasadora USA w Afganistanie i Iraku Zalmaya Khalilzada toczy się śledztwo dotyczące prania brudnych pieniędzy – podały media austriackie. Według tygodnika “Profil” chodzi o około 1,4 mln dolarów przekazanych na konta żony Khalilzada w Wiedniu.

Pieniądze te mają mieć związek z działalnością biznesową w Iraku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – podaje “Profil”. Śledztwo prowadzą władze amerykańskie, a “Profil” dotarł do dokumentów z maja 2013 roku, z których wynika, że władze austriackie zamroziły kilka kont bankowych żony Khalilzada, Cheryl Bernard.

REKLAMA

Przedstawiciel prokuratury w Wiedniu Thomas Vecsey potwierdził, że wobec Khalilzada toczy się śledztwo, ale nie podał szczegółów.

Bernard odwołuje się od decyzji w sprawie zamrożenia jej kont. Adwokat żony byłego ambasadora USA Holger Bielesz powiedział, że władze amerykańskie mają dopiero przedstawić konkretne dowody przeciwko jego klientce – podaje portal BBC News.

Khalilzad był ambasadorem USA w Iraku i Afganistanie w latach 2003-2007. Wielu przedstawicieli Afganistanu, jak i obserwatorów zagranicznych uważało, że faktycznie rządził on tym krajem w pierwszych miesiącach po obaleniu reżimu talibów – przypomina Associated Press. W latach 2007-2009 był ambasadorem USA przy ONZ. Założył firmę Gryphon Partners zajmującą się doradztwem biznesowym m.in. w regionach wysokiego ryzyka. (PAP)

 

Na zdjęciu: ambasador Zalmay Khalilzad fot.Stefan Zaklin/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks