REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka McConnell: uchwalenie pakietu pomocowego przed wyborami “mało prawdopodobne”

McConnell: uchwalenie pakietu pomocowego przed wyborami “mało prawdopodobne”

-

Republikański przywódca Senatu Mitch McConnell poinformował w piątek, że uchwalanie kolejnego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki w ciągu nadchodzących trzech tygodni, czyli przed wyborami 3 listopada, jest “mało prawdopodobne”.

Prezydent Donald Trump – po tym jak w ostatni wtorek niespodziewanie ogłosił, że chce, by negocjacje w Senacie między republikanami, a demokratami w sprawie nowego pakietu stymulującego, zostały przełożone na okres po wyborach prezydenckich 3 listopada – równie niespodziewanie wezwał  Kongres do zatwierdzenia pomocy dla przewoźników lotniczych, małego biznesu (135 mld dol.) i czeków w kwocie 1200 dol. dla każdego obywatela. W czwartek ogłosił, że negocjacje jego obozu z demokratami na temat pakietu fiskalnego zaczynają być “produktywne”.

W rozmowie sekretarza Departamentu Skarbu Stevena Mnuchina i przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, demokratka zasygnalizowała otwartość na projekt wsparcia linii lotniczych na kwotę 25 mld dol., który wysunął Trump. Pelosi stwierdziła, że nie zgadza się jednak na wprowadzenie osobnego, “małego” pakietu stymulującego przeznaczonego wyłącznie dla linii lotniczych.

W piątek republikański przywódca Senatu Mitch McConnell poinformował, że uchwalanie kolejnego pakietu stymulacyjnego w Kongresie przed wyborami 3 listopada jest “mało prawdopodobne”. Republikanie w wyższej izbie Kongresu chcą się skupić w ostatnich trzech tygodniach przed wyborami na zatwierdzeniu nominacji do Sądu Najwyższego USA sędzi Amy Coney Barrett mianowanej przez prezydenta Trumpa. Pierwsze przesłuchania w Senacie mają się rozpocząć już w poniedziałek.

Negocjacje między republikanami a demokratami w sprawie przekazania dodatkowych miliardów dolarów na wsparcie Amerykanów, którzy ucierpieli po wybuchu pandemii koronawirusa i wynikających stąd problemów gospodarki, trwają od pięciu miesięcy.

Obie strony dzieli wartość kolejnej pakietu pomocowego.

Izba Reprezentantów, w której większość mają demokraci, przegłosowała na początku miesiąca ustawę o kolejnym pakiecie stymulacyjnym wartym 2,2 biliona dolarów.

Chociaż demokraci obniżyli wartość pakietu o bilion dolarów, to republikanie uważają, że byłby zbyt kosztowny dla federalnego budżetu. Biały Dom proponował 1,6 bln dolarów.

Do tej pory Kongres przegłosował mające wspomóc gospodarkę ustawy antykryzysowe o wartości prawie 3 bln dolarów. Pierwszy z pakietów, o rekordowej wartości 2 bln dolarów, został podpisany przez prezydenta Trumpa pod koniec marca. (tos, PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks