REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Mattis: pilna potrzeba rozwiązania konfliktu w Jemenie

Mattis: pilna potrzeba rozwiązania konfliktu w Jemenie

-

Minister obrony USA James Mattis powiedział w czwartek następcy saudyjskiego tronu Muhammadowi ibn Salmanowi, że istnieje pilna potrzeba znalezienia politycznego rozwiązania w celu zakończenia wojny domowej w Jemenie. Książę Salman przebywa z oficjalną wizytą w USA.

Zdaniem Mattisa Stany Zjednoczone współpracują z nowym specjalnym wysłannikiem ONZ do Jemenu Brytyjczykiem Martinem Griffithsem w poszukiwaniu politycznego rozwiązania dla ogarniętego wojną domową Jemenu, w którym koalicja pod wodzą Rijadu zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti.

REKLAMA

We wtorek Senat USA odrzucił rezolucję, której celem było zakazanie udzielania amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Arabii Saudyjskiej w wojnie z Jemenem.

Mattis sprzeciwiał się tej rezolucji, twierdząc, że jeśli zostałaby uchwalona, to jej efekt byłby odwrotny od zamierzonego, zwiększając liczbę ofiar wśród ludności cywilnej oraz ośmielając Iran do większego wsparcia dla rebeliantów Huti.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Rebelianci kontrolują obecnie Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju, a władza obecnego prezydenta Jemenu Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego, któremu podlega tylko południowa część kraju, jest w znacznej mierze iluzoryczna.(PAP)

Na zdjęciu: Jim Mattis
fot.Michael Reynolds/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks