REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Mattis nie odwiedził w święta żołnierzy w misjach bojowych

Mattis nie odwiedził w święta żołnierzy w misjach bojowych

-

James Mattis fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Minister obrony USA Jim Mattis nie odwiedził w grudniu wojsk realizujących misje bojowe za granicą, co jest pierwszym od 15 lat przypadkiem rezygnacji szefa Pentagonu ze świątecznej wizyty u żołnierzy w strefie wojennej – napisała w piątek agencja AP.

REKLAMA

Mattis, emerytowany generał piechoty morskiej z zaliczonymi misjami w Iraku i Afganistanie, odwiedził na początku grudnia sąsiadujące z tymi państwami Kuwejt i Pakistan, ale nie przekroczył ich granic, by spotkać się z pełniącymi służbę bojową żołnierzami. W ubiegłym tygodniu udał się ze świątecznymi życzeniami do zamorskiej bazy w Guantanamo na Kubie oraz do baz wojskowych w stanach Floryda, Karolina Północna i Karolina Południowa.

Od czasu podjęcia przez USA w 2001 roku akcji militarnej w Afganistanie corocznie w grudniu ministrowie obrony odwiedzali strefy wojenne. Wyjątkiem był rok 2002, gdy ówczesny szef Pentagonu Donald Rumsfeld złożył świąteczną wizytę w punkcie dowodzenia w Katarze, skąd w kilka miesięcy później koordynowano inwazję na Irak.

Zapytany ostatnio, dlaczego nie udaje się do Afganistanu bądź Iraku, Mattis odparł, że nie chce dyskutować na temat swych podróży. “Wykonuję moje obowiązki najlepiej jak potrafię” – powiedział minister, który przebywał w obu tych państwach wcześniej w bieżącym roku.

Rzeczniczka Mattisa Dana White powiedziała, że “chce on, by wojska korzystały ze świąt bez zakłóceń. Zdaje sobie dobrze sprawę z logistycznych wyzwań przy wizycie wyższej osobistości, szczególnie w strefie wojennej”.

21 grudnia niezapowiedzianą wizytę złożył w Afganistanie wiceprezydent USA Mike Pence; spotkał się z amerykańskimi żołnierzami w położonej 50 kilometrów na północ od Kabulu bazie lotniczej Bagram. (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks