REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMalpass, krytyk Banku Światowego, kandydatem Trumpa na szefa tej instytucji

Malpass, krytyk Banku Światowego, kandydatem Trumpa na szefa tej instytucji

-

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że kandydatem Białego Domu na prezesa Banku Światowego jest 62-letni David Malpass, wysoki rangą urzędnik resortu finansów USA. Malpass do tej pory uchodził za krytyka tej instytucji.

W przypadku nominacji na prezesa Malpass zastąpi Jim Yong Kima, który 7 stycznia, na ponad trzy lata przed końcem kadencji, złożył rezygnację. Od 1 lutego obowiązki prezesa będzie pełni dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku Kristalina Georgiewa.

REKLAMA

Zwyczajowo szefem Banku Światowego jest Amerykanin, podczas gdy na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego stoi Europejczyk. Agencje podkreślają, że Malpass, podobnie jak Trump, był zawsze krytycznie nastawiony do działalności BŚ, który przez amerykańskiego prezydenta wielokrotnie był krytykowany za udzielanie pożyczek pewnym krajom, a zwłaszcza Chinom.

“David Malpass jest właściwą osobą do pełnienia tej niezwykle ważnej funkcji, nie może być lepszego kandydata” – ocenił Donald Trump.

“To dla mnie wielki zaszczyt. Jestem bardzo optymistycznie nastawiony i myślę, że możemy skutecznie walczyć z krańcowym ubóstwem na świecie i zwiększyć możliwości gospodarcze krajów rozwijających się” – powiedział Malpass.

Agencje przypominają, że Malpass do tej pory nie wahał się publicznie krytykować instytucji międzynarodowych, takich jak BŚ, uważając je za “drogie”, “mało skuteczne” i “często skorumpowane w swoich praktykach kredytowych”. Jednak jeden z urzędników administracji Trumpa, chcący zachować anonimowość, powiedział, że krytyka nigdy nie oznaczała negacji sensu istnienia tych instytucji.

“Musimy dokonać bardzo ważnego rozróżnienia: David Malpass i rząd USA wspierają te organizacje, ale tylko wtedy, gdy wypełniają one swoją misję i działają efektywnie” – powiedział agencji AFP urzędnik. – Stany Zjednoczone uważają, że Bank Światowy jest ważną instytucją dla globalnego wzrostu gospodarczego”. (PAP)

Na zdjęciu: David Malpass
fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2119038292 views

REKLAMA

2119038389 views

REKLAMA

REKLAMA

2120834744 views

REKLAMA

2119038461 views

REKLAMA

2119038521 views

REKLAMA

2119038572 views