REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMagnat branży odzieżowej aresztowany, możliwa ekstradycja do USA

Magnat branży odzieżowej aresztowany, możliwa ekstradycja do USA

-

Jeden z najbogatszych Kanadyjczyków, Peter Nygard, został zatrzymany przez kanadyjską policję. W USA postawiono mu dziewięć zarzutów, w tym przestępstw finansowych i handlu usługami seksualnymi. We wtorek stanął on przed sądem w Winnipeg.

79-letni Nygard w poniedziałek trafił do aresztu w Winnipeg, grozi mu ekstradycja do USA. Do niedawna był kanadyjskim potentatem w branży odzieżowej. Jego firma ma siedzibę w Winnipeg w Kanadzie, a liczba sklepów sieci w Ameryce Północnej wynosiła na początku roku 170.

REKLAMA

Jak cytowały kanadyjskie media z odtajnionych dokumentów amerykańskiego sądu federalnego na Manhattanie, zarzuty dotyczą trwających od przynajmniej 1995 r. „przestępczych działań, w których wykorzystano kilkadziesiąt ofiar m.in. w USA, na Bahamach i w Kanadzie”. Nygard miał używać siedziby firmy w Winnipeg, swoich wpływów, pracowników i środków finansowcy „do wyszukiwania dorosłych i nieletnich kobiet” dla siebie, swoich znajomych i wspólników biznesowych.

Sędzia w Winnipeg zdecydował we wtorek, że biznesmen pozostanie w areszcie do 13 stycznia przyszłego roku, na kiedy zaplanowano jego następne wezwanie przed sąd. Prawnik Nygarda zapowiedział, że będzie starał się o zwolnienie za kaucją.

W lutym br. w Nowym Jorku wniesiono przeciw Nygardowi pozew, został oskarżony przez grupę dziesięciu kobiet gwałt, obecnie jest to pozew zbiorowy 57 kobiet, część zarzutów sięga 1977 r. – podały kanadyjskie media. FBI przeszukała jego biura w Nowym Jorku i Los Angeles, obecnie zwróciła się do Kanady o jego zatrzymanie. FBI uruchomiła także specjalną linię telefonicznych dla ofiar Nygarda. Na początku br. inne dwa pozwy zostały złożone w Los Angeles.

Kanadyjskie media cytowały w lutym fragmenty nowojorskiego pozwu złożonego przez ofiary Nygarda, w którym kobiety opisywały wydarzenia w posiadłości na Bahamach, w latach 2008 – 2015. Trzy ze skarżących miały wówczas 14 lat, kolejne trzy – 15 lat. Obecnie kobiety są w wieku od 18 do 36 lat. Prawnicy opisali, że Nygard „rekrutował i zachęcał młode kobiety i dzieci, na których łatwo było wywierać wrażenie, często niezamożne, kusząc pieniędzmi i fałszywymi obietnicami kariery modelki”. Skarżące zarzuciły Nygardowi także podawanie im alkoholu, napojów zawierających środki usypiające, stosowanie przemocy. Po gwałtach milioner miał rzekomo wręczać kobietom koperty z tysiącami dolarów.

Jak informowały kanadyjskie media, pracownicy Nygarda mieli wyszukiwać dziewczynki i młode kobiety na cotygodniowe przyjęcia, a kiedy – zaproszone – pojawiały się na imprezach, informacja o nich oraz zdjęcia trafiały do Nygarda, który wybierał w ten sposób swoje ofiary. Baza danych miała zawierać opisy 7,5 tys. kobiet. Opisywane w pozwie przyjęcia miały być opłacane przez Nygard Companies.

Pozew zarzuca też Nygardowi, że przekupił policję i polityków na Bahamach, by mieć ochronę. Miało chodzić o „regularne wypłaty dziesiątek tysięcy dolarów policji, urzędnikom, parlamentarzystom i nawet jednemu z byłych ministrów, który następnie został premierem”. Kobiety, które zostały zgwałcone przez Nygarda, były zastraszane – zarzuca pozew.

Postępowanie w sprawie pozwu zbiorowego w Nowym Jorku zostało w sierpniu br. zawieszone, jednak – zwróciły uwagę kanadyjskie media – nie oznacza to odrzucenia sprawy, może zostać wznowiona, gdy zadecyduje o tym sędzia.

Nygard zaczął swój odzieżowy biznes w 1967 r. Według portalu Celebritynetworth.com. przed pandemią wartość majątku urodzonego w Finlandii Nygarda wynosiła 900 mln dol. W lutym br. Nygard ustąpił z wszystkich stanowisk w swojej firmie i powiązanych spółkach. W marcu br. wobec dziewięciu spółek należących do Nygarda zostało rozpoczęte postępowanie upadłościowe.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

REKLAMA

2096856806 views

REKLAMA

REKLAMA

2096857039 views

REKLAMA

REKLAMA

2098653434 views

REKLAMA

2096857188 views

REKLAMA

2096857290 views

REKLAMA

2096857402 views