REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaLuizjana przygotowuje się na nadejście huraganu Ida

Luizjana przygotowuje się na nadejście huraganu Ida

-

Zbliżający się do południowych wybrzeży huragan Ida przybrał w niedzielę na sile i ma obecnie kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr wieje w prędkością 140 mil na godz.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) podało, że oko huraganu znajduje się ok. 100 mil na południe od ujścia rzeki Missisipi i zmierza w kierunku Luizjany.

REKLAMA

“Potężny huragan Ida nadal się wzmacnia (…), jest to teraz niebezpieczny huragan kategorii 4, który po południu ma uderzyć w wybrzeże Luizjany” – napisało na swojej stronie internetowej NHC.

Największe obawy panują w Nowym Orleanie, gdzie dokładnie 16 lat temu, 29 sierpnia 2005 roku, uderzył huragan Katrina, o którym bolesne wspomnienia nadal krążą w całym mieście. Wówczas zginęło ponad 1800 osób, a straty były liczone w dziesiątkach miliardów dolarów.

Strach w Luizjanie jest tym większy, że tamtejsze szpitale przepełnione są pacjentami zakażonymi koronawirusem. Biorąc pod uwagę całe USA stan ten ma trzecią najwyższą liczbę zachorowań na Covid-19 w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców.

“Konsekwencje huraganu kategorii 4, gdy szpitale są pełne, wykraczają poza to, co zwykle rozważamy – mówił gubernator Luizjany John Bel Edwards na konferencji prasowej – Rozmawialiśmy ze szpitalami, aby upewnić się, czy ich generatory działają, czy mają pod ręką znacznie więcej wody niż zwykle, czy mają pod ręką środki ochrony osobistej”.

“To potężny i niebezpieczny huragan, porusza się szybciej, niż myśleliśmy, więc mamy trochę mniej czasu na przygotowania” – ostrzegał dr Joseph Kanter, główny specjalista medyczny Luizjany. “Mamy dużo zachorowań na Covid-10, więc istnieje wiele zagrożeń” – mówił.

“Wiem, że myśl, iż nowy wielki huragan może wylądować tu w rocznicę nadejścia Katriny, jest bardzo bolesna – podkreślał Edwards – Ale nie jesteśmy tym samym stanem, co 16 lat temu, mamy system redukcji ryzyka huraganów”.

Gubernator zapewnił, że w całym stanie około 10 000 operatorów sieci energetycznych jest już gotowych do reagowania na przerwy w dostawie prądu. Zmobilizowano także Gwardię Narodową Luizjany.

W sobotę prezydent Joe Biden podczas telewizyjnego przemówienia wezwał mieszkańców Luizjany do przygotowania się na nadejście żywiołu. Zapowiedział także wysłanie do tego stanu setek specjalistów od reagowania kryzysowego oraz zapewnienie dostaw wody, żywności i generatorów elektrycznych. (PAP)

REKLAMA

2119249877 views

REKLAMA

2119249970 views

REKLAMA

REKLAMA

2121046323 views

REKLAMA

2119250037 views

REKLAMA

2119250093 views

REKLAMA

2119250135 views