REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaLitwa i USA zawarły porozumienie SOFA

Litwa i USA zawarły porozumienie SOFA

-

Amerykańskie wojska na Litwie fot.Valda Kalnina/EPA
Amerykańskie wojska na Litwie fot.Valda Kalnina/EPA

Litwa i USA zawarły we wtorek porozumienie SOFA o statusie stacjonujących na Litwie amerykańskich żołnierzy. Analogiczne porozumienie, Stany Zjednoczone Ameryki we wtorek mają podpisać też z Estonią, a z Łotwą zawarły w ubiegłym tygodniu.
W ocenie litewskiego ministra obrony Raimundasa Karoblisa, podpisanie porozumienia SOFA (Status of Forces Agreement – porozumienie o statusie sił zbrojnych USA) „jest historycznym dniem we współpracy z USA i w dziedzinie obrony”.
„Jestem przekonany, że obecność sił wojskowych Stanów Zjednoczonych Ameryki jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym mieszkańcom Litwy poczucie bezpieczeństwa” – powiedział podczas ceremonii podpisania dokumentu minister Karoblis.
Porozumienie zawarte z inicjatywy USA przewiduje, że za wykroczenia na Litwie amerykańscy żołnierze odpowiedzą przed amerykańskim sądem. Zastrzega się jednak, że w szczególnych wypadkach Litwa może przejąć jurysdykcję nas sprawą. Dokument przewiduje również, że USA mogą korzystać z obiektów wojskowych na Litwie, ale pozostaną one własnością państwa litewskiego.
Podpisany dokument wejdzie w życie po ratyfikowaniu go w parlamencie. Negocjatorzy państw bałtyckich i Stanów Zjednoczonych dążyli do zawarcia porozumienia SOFA przed inauguracją nowego prezydenta USA Donalda Trumpa w obawie, że nowa administracja mogłaby odwlec tę kwestię na dalszy plan.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

REKLAMA

2097978985 views

REKLAMA

REKLAMA

2097979218 views

REKLAMA

2099775610 views

REKLAMA

2097979361 views

REKLAMA

2097979462 views

REKLAMA

2097979572 views