REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaLider ekstremistycznej grupy Proud Boys był informatorem FBI

Lider ekstremistycznej grupy Proud Boys był informatorem FBI

-

Przywódca ekstremistycznego ugrupowania Proud Boys Enrique Tarrio był informatorem federalnych i lokalnych organów ścigania. On sam zaprzecza, zasłaniając się „brakiem pamięci”.

Według agencji Reuters, która powołuje się na byłą prokurator federalną, Vanessę Singh Johannes, dokumenty sądowe oraz prawnika Tarrio, aresztowany w 2014 roku pomógł władzom w ściganiu kilkunastu osób. Współpracował w sprawach dotyczących narkotyków, hazardu i przemytu ludzi. Indagowany we wtorek przez Reutersa Tarrio zaprzeczył.

REKLAMA

„Nic o tym nie wiem. (…) „Nic nie pamiętam” – twierdził.

„36-letni Tarrio, jest znaną postacią, która organizuje i przewodzi prawicowym Proud Boys w ich konfrontacji z tymi, których uważają za Antifę, co jest skrótem od +antyfaszyzmu+, amorficznego i często brutalnego lewicowego ruchu. Proud Boys brali 6 stycznia udział w zamieszkach na Kapitolu” – pisze Reuters dodając, że Tarrio stał się przedmiotem dochodzenia.

Tarrio został aresztowany w Waszyngtonie na dwa dni przed zajściami na Kapitolu pod zarzutem posiadania magazynków karabinowych o dużej pojemności oraz spalenie sztandaru Black Lives Matter (BLM) podczas grudniowej demonstracji przez zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa. FBI twierdziło, że aresztowanie Tarrio było próbą zapobieżenia wydarzeniom z 6 stycznia” – podkreśla Reuters.

Jak dodaje, powołując się na dokumenty sądowe z 2014 roku, podczas rozprawy prokurator i obrońca Tarrio, Jeffrey Feiler, zwrócili się do sędziego o zmniejszenie kary pozbawienia wolności dla niego i dwóch współoskarżonych.

Informacje Tarrio doprowadziły do oskarżenia 13 osób o zarzuty federalne w dwóch innych sprawach. Feiler mówił w sądzie, że jego klient pomógł policji wykryć trzy miejsca upraw marihuany i był „płodnym” współpracownikiem. Także sędzia Joan A. Lenard potwierdziła, że Tarrio „udzielił znaczącej pomocy w dochodzeniu i ściganiu innych osób zaangażowanych w przestępstwa”.

Według Reutersa Tarrio, przyznał, że jego kara za oszustwo została zmniejszona z 30 do 16 miesięcy. Jak jednak argumentował, było to rezultatem pomocy śledczym w „wyjaśnieniu” kwestii dotyczących jego własnej sprawy (…) a nie innych”.

Jak stwierdza Reuters nie ma dowodów, że Tarrio od tamtego czasu współpracuje z władzami.

Agencja przypomina, że w listopadzie i grudniu Tarrio przewodził Proud Boys w waszyngtońskich manifestacjach po ogłoszeniu wyników wyborów wskazujących na porażkę Trumpa.

„Wideo pokazuje go 11 grudnia wśród dużego tłumu z megafonem mówiącego: +Do pasożytów zarówno w Kongresie, jak i w tym skradzionym Białym Domu (…) Chcecie wojny, to ją macie+” – pisze Reuters dodając, że następnego dnia Tarrio spalił sztandar BLM.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2102832080 views

REKLAMA

2102832313 views

REKLAMA

2104628705 views

REKLAMA

2102832456 views

REKLAMA

2102832556 views

Telefon / A Call

Kotlety siekane z serem i cebulką

Szybkie ciasto z jabłkami

Dzień Dziecka Utraconego

REKLAMA

2102832662 views