REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Liczba osób nieubezpieczonych spadła do 33 mln (10,4 proc.)

Liczba osób nieubezpieczonych spadła do 33 mln (10,4 proc.)

-

fot.Yoon S. Byun/Pool/EPA
fot.Yoon S. Byun/Pool/EPA

Liczba osób nieubezpieczonych spadła w USA z prawie 42 mln w 2013 r. do 33 mln (10,4 proc. społeczeństwa) w 2014 r., kiedy weszła w życie reforma opieki zdrowia Obamacare – poinformowało w środę US Census Bureau, czyli urząd zajmujący się spisem ludności.

REKLAMA

Zgodnie z opublikowanym w środę raportem, w całym ubiegłym roku żadnego ubezpieczenia nie miało 10,4 proc. mieszkańców USA, podczas gdy w roku 2013 ten odsetek wynosił 13,3 proc., a w 2010 prawie 16 proc.

Ponadto US Census podał, że średni dochód gospodarstwa domowego wynosił w ub. roku prawie 54 tys. dolarów i nie różnił się statystycznie od tego w 2013 roku.

Bez zmiany pozostały też wskaźniki ubóstwa. Zgodnie z raportem w 2014 roku w ubóstwie żyło w USA 46,7 mln osób, czyli 14,8 proc. społeczeństwa, co nie odbiega znacząco od danych z ostatnich czterech lat.

Spadek w ubiegłym roku liczby osób nieubezpieczonych o prawie 9 mln związany jest z wejściem w życie reformy systemu opieki zdrowotnej, powszechnie zwanej Obamacare, która rozszerza krąg obywateli kwalifikujących się do bezpłatnego publicznego leczenia (w ramach programu Medicaid) oraz dotuje prywatne polisy medyczne dla osób mało zarabiających. W założeniach twórców reformy skorzystały też na niej osoby chore, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy bądź żądały znacznie wyższych składek z racji podwyższonego ryzyka. Teraz muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą.

Uchwalona w 2010 roku przez Kongres ustawa o reformie opieki zdrowotnej (ang. Affordable Care Act) od początku była przedmiotem ostrej walki między Demokratami a Republikanami. Ci drudzy argumentują, że ustawa stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i jest przejawem socjalizmu i już ponad 50 razy bezskutecznie próbowali ją obalić, wykorzystując do tego także drogę prawną. Ale w czerwcu Sąd Najwyższy potwierdził legalność zapisów o państwowych dotacjach dla osób, które wykupują polisy zdrowotne w ramach Obamacare.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks