REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Lekarze z Chicago w zespole ekspertów do walki z koronawirusem powołanym przez...

Lekarze z Chicago w zespole ekspertów do walki z koronawirusem powołanym przez Bidena

-

W grupie doradczej do walki z pandemią COVID-19 – powołanej przez prezydenta-elekta Joe Bidena – znalazły się autorytety medyczne  z Chicago. Grupa ma działać w okresie przejściowym i przygotować plan zwalczania pandemii. Plan ten ma być wprowadzany w życie po zaprzysiężeniu demokraty na prezydenta w styczniu.

Była dyrektor chicagowskiego departamentu zdrowia publicznego (CDPH), doktor Julie Morita, jest jedną z 13 osób, które pomogą prezydentowi-elektowi Joe Bidenowi opracować plan walki z koronawirusem. Morita przez prawie dwie dekady pełniła ważną rolę w działalności Chicago Department of Public Health. Jej praca obejmowała zwiększanie dostępu do szczepionek w różnych dzielnicach Chicago – czytamy w biografii opublikowanej przez Fundację Roberta Wood Johnsona, w której obecnie pełni funkcję wiceprezesa.

Joe Biden ogłosił w poniedziałek powołanie grupy zadaniowej ds. koronawirusa. W jej skład weszli głównie lekarze i eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego. Grupa będzie kierowana przez byłego naczelnego lekarza USA w administracji prezydenta Baracka Obamy Viveka Murthy’ego, byłego komisarza federalnej Agencji ds. Żywności i Leków w administracji prezydenta George’a H.W. Busha i Billa Clintona Davida Kesslera oraz Marcella Nunez-Smitha, profesora wydziału zdrowia publicznego na Uniwersytecie Yale.

„Rozprawienie się z pandemią koronawirusa to jedna z najważniejszych bitew, przed którą stanie nasza administracja. Będą mi doradzać naukowcy i eksperci” – napisał Biden w oświadczeniu.

Obecna dyrektor chicagowskiego departamentu ds. zdrowia publicznego, dr Allison Arwady, uważa, że obecność dr Mority w grupie zadaniowej będzie dobra dla naszego miasta. Arwady, która współpracowała ze swoją poprzedniczką na zajmowanym stanowisku, określa ją mianem „mentora w zakresie zdrowia publicznego”.

„Mogę podzielić się z nią informacjami na temat tego, co idzie dobrze, a co nie, z punktu widzenia lokalnego, a co mogłoby być pomocne na szczeblu federalnym. Uważam, że jej obecność w grupie zadaniowej z lokalnej perspektywy jest bardzo ważna” – oceniła Arwady.

„Biorąc pod uwagę, że mamy zamiar wprowadzić prawdopodobnie najważniejszą szczepionkę, jaka kiedykolwiek została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych, jestem bardzo zadowolona, ​​że ​​ktoś z dziesiątkami lat praktycznego doświadczenia, a nie tylko teoretycznego, będzie decydować w sprawie rozprowadzania ich w kraju” – dodała.

Doktor Morita w czerwcu 2019 r. odeszła ze stanowiska dyrektor miejskiego departamentu zdrowia publicznego w Chicago, które zajmowała od 2015 r. Była pierwszą Azjatką wybraną do kierowania tym departamentem. Za jej kadencji liczba nowych przypadków HIV w Chicago spadła do rekordowo niskiego poziomu, miasto prowadziło działania związane z przypadkami Eboli w USA oraz wprowadziło inicjatywę Healthy Chicago 2.0.

Dr Morita w komentarzu dla CNN w sierpniu wezwała rząd federalny do opracowania kompleksowego programu dystrybucji przyszłej szczepionki przeciwko koronawirusowi we współpracy ze społecznościami. Wskazała na ​swoje doświadczenie w walce z epidemią H1N1 w Chicago w 2009 roku.

„W 2009 roku osobiście doświadczyłam niechęci do szczepionek wśród czarnoskórych i Latynosów, chociaż wskaźnik hospitalizacji w tych społecznościach był wysoki, to zapotrzebowanie na szczepienia było stosunkowo niskie” – napisała Morita.

W zespole ekspertów do walki z koronawirusem powołanym przez prezydenta-elekta Joe Bidena znalazł się także pochodzący z Chicago dr Ezekiel (Zeke) Emanuel, brat byłego burmistrza Rahma Emanuela. Jest on szefem wydziału etyki lekarskiej i polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Pensylwanii. Onkolog i bioetyk był doradcą prezydenta Baracka Obamy i uznawany jest za głównego architekta ustawy Affordable Care Act (Obamacare).

Ezekiel Emanuel jest współautorem artykułu opublikowanego we wrześniu przez Science Magazine, w którym opowiedział się przeciwko „nacjonalizmowi szczepionkowemu”. Wezwał firmy farmaceutyczne zajmujące się produkcją szczepionek przeciwko COVID-19 do zaangażowania się w „uczciwy model dystrybucji”.

Członkowie grupy doradczej spotkali się już w poniedziałek z prezydentem-elektem Joe Bidenem i wiceprezydent-elekt Kamalą Harris.

To pierwszy krok w kierunku spełnienia obietnicy powtarzanej w kampanii przez Bidena, że ​​podczas opracowywania reakcji na pandemię koronawirusa, którą obiecał wdrożyć w dniu inauguracji, wysłucha ekspertów w dziedzinie zdrowia i lekarzy.

„Amerykanie zasługują na pilną, solidną i profesjonalną reakcję na narastający kryzys zdrowia publicznego i gospodarki spowodowany przez epidemię koronawirusa” – czytamy na stronie BuildBackBetter.com z priorytetami przyszłej administracji demokraty.

Zespół Bidena i Harris, odpowiedzialny za zaplanowanie procesu przejmowania obowiązków od obecnej administracji Donalda Trumpa, zapowiada m.in. zwiększenie możliwości przeprowadzania testów na koronawirusa, sprawiedliwą dystrybucję leków i szczepionek (gdy będą one dostępne) oraz współpracę z władzami stanowymi i lokalnymi we wprowadzeniu ogólnokrajowego obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

W poniedziałek Biden powiedział, że Stany Zjednoczone czeka „ciemna zima”, a szczepionka nie będzie dostępna powszechnie przez miesiące. Jak deklarował, ma być ona dla Amerykanów darmowa. Apelował o noszenie maseczki, która – jego zdaniem – „pozostaje najsilniejszą bronią przeciwko COVID-19”.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks