REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Ławrow: wejście USA do "formatu normandzkiego" zależy od Francji

Ławrow: wejście USA do “formatu normandzkiego” zależy od Francji

-

Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA
Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że o ewentualnym przystąpieniu USA do “formatu normandzkiego” powinien decydować prezydent Francji Francois Hollande, który – jak zaznaczył – był inicjatorem tych rozmów.

REKLAMA

W ten sposób Ławrow w wywiadzie dla trzech największych stacji radiowych w Rosji – Echo Moskwy, Goworit Moskwa i Sputnik – odniósł się do wypowiedzi ambasadora USA w Federacji Rosyjskiej Johna Teffta, który poprzedniego dnia oznajmił, że amerykański prezydent Barack Obama mógłby włączyć się do rozmów w “formacie normandzkim”, jeśli zostanie zaproszony.

“Format normandzki został zainicjowany przez prezydenta Francji Francois Hollande’a, dlatego sprawa ta powinna być adresowana do niego” – powiedział. Szef dyplomacji rosyjskiej zarazem podkreślił, że Stany Zjednoczone mogłyby odegrać nieocenioną rolę w kwestii wypełniania porozumień mińskich.

“Porozumienia mińskie z 12 lutego są najlepszym jak dotąd kompromisem, co wszyscy przyznają. Czy dokument ten byłby taki, jeśli w procesie negocjacyjnym uczestniczyłby Barack Obama, tego nie wiem. A dokument jest dobry. Trzeba go koniecznie wypełniać. I tutaj Stany Zjednoczone mogą odegrać nieocenioną rolę” – zaznaczył.

Ławrow dodał, że “jeśli USA popierają wypełnienie w całości porozumień mińskich, to mają potężną dźwignię oddziaływania na stronę, która tych porozumień nie wypełnia”.

“Format normandzki”, zajmujący się uregulowaniem konfliktu ukraińskiego, tworzą Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina. Pierwsze spotkanie przywódców tych czterech państw odbyło się w czerwcu 2014 roku w Normandii przy okazji 70. rocznicy lądowania aliantów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks