REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKuba/Media: po pięciu latach na wolność wyszedł Amerykanin

Kuba/Media: po pięciu latach na wolność wyszedł Amerykanin

-

Władze Kuby uwolniły 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który od pięciu lat był przetrzymywany na wyspie – podał w środę amerykański kanał informacyjny ABC News. Przedstawiciel amerykańskich władz powiedział, że Gross jest w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Według amerykańskiego urzędnika Gross został zwolniony z przyczyn humanitarnych i weźmie udział w wymianie więźniów. Telewizja CNN informuje, że Gross zostanie wymieniony za trzech kubańskich agentów wywiadu.

REKLAMA

Wymiana ta zwiastuje gruntowny przegląd polityki USA wobec Kuby.

W południe czasu kubańskiego (o godz. 18. czasu polskiego) swoje oświadczenia do narodu kubańskiego wyda w Białym Domu prezydent USA Barack Obama. Wydanie oświadczenia telewizyjnego zapowiedział także o tej samej godzinie prezydent Kuby Raul Castro.

Administracja prezydenta Obamy uwięzienie Grossa uznawała do tej pory za przeszkodę w poprawie stosunków z Kubą. Wymiana Amerykanina może pomóc w naprawie relacji między USA a Kubą i doprowadzić być może do zakończenia trwającego kilkadziesiąt lat amerykańskiego embarga gospodarczego wobec komunistycznej Kuby – piszą agencje.

Sam Barack Obama w grudniu br. w wydanym oświadczeniu, w piątą rocznicę aresztowania Grossa, zasugerował, że jego zwolnienie może doprowadzić do ocieplenia stosunków z Kubą. “Uwolnienie przez rząd kubański Alana ze względów humanitarnych usunie przeszkodę na drodze do bardziej konstruktywnych stosunków między USA a Kubą” – podkreślił Obama.

Trzech kubańskich agentów, którzy zostali wymienieni za Grossa są częścią tzw. kubańskiej piątki – grupy wysłanej do USA przez ówczesnego prezydenta Kuby Fidela Castro. Mężczyźni, którzy na Kubie uznawani są za bohaterów, w 2001 roku zostali skazani w Miami za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa i próbę spisku.

Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 r. Gross został za to skazany na 15 lat więzienia.(PAP)

Na zdjęciu: Alan Gross fot.James L. Berenthal /EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2117920036 views

REKLAMA

2117920176 views

REKLAMA

REKLAMA

2119716537 views

REKLAMA

2117920265 views

REKLAMA

2117920338 views

REKLAMA

2117920405 views