REKLAMA

2115011693 views

REKLAMA

2115011692 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKuba. "Santeros", kapłani religii animistycznej, radzą przywódcom Kuby i USA

Kuba. “Santeros”, kapłani religii animistycznej, radzą przywódcom Kuby i USA

-

“Santeros”, kapłani rozpowszechnionego na Kubie synkretycznego afroamerykańskiego kultu religijnego, ogłosili w swym “Liście Dorocznym” rady dla przywódców Kuby i USA w sprawie dalszego postępowania po przywróceniu stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

“Santeros”, zwani również “babalao”, kapłani Santerii, zwanej także kultem Joruba, (wywodzi się z tradycyjnych wierzeń afrykańskiego plemienia Joruba) zapowiadają, że rok 2015 będzie “niezawodnie rokiem korzyści gospodarczych osiąganych dzięki handlowi”.

REKLAMA

Zapewni to “dialog z poszanowaniem cudzych przekonań”, jeśli przywódcy USA i Kuby “nie poddadzą się wpływom osób mających złe intencje”.

“Babalu Aye”, bóg uzdrowiciel – czytamy w “Liście Dorocznym” – jest zadowolony z decyzji przywódców, którzy 17 grudnia postanowili odłożyć oręż, aby zacząć posługiwać się słowem” – powiedział w sobotę, prezentując “List Doroczny”, babalao Lazaro Cuesta, członek komisji kapłanów, która od 28 lat co roku organizuje ceremonię ogłoszenia tego dokumentu.

Rok 2015 – według “Listu Dorocznego” – będzie przebiegał pod opieką bóstwa Ellegui (Ellegua). Jest ono zgodnie z wierzeniami synkretycznego kultu uprawianego przez ok. 3 miliony Kubańczyków, opiekunem dróg, podróżnych oraz domostw i odpowiednikiem św. Antoniego z Padwy.

Komisja Organizacyjna “Listu Dorocznego” zbiera się co roku w Hawanie od 31 grudnia 1986 roku. Na tym zgromadzeniu kapłani Santerii starają się odczytać znaki zapowiadające najważniejsze wydarzenia następnego roku, aby doradzić wyznawcom i ludności Kuby, jak powinni postępować, aby uniknąć niebezpieczeństw i “sprawić dobro”.

Bóstwa panteonu religii joruba, która przywędrowała z Afryki wraz z czarnymi niewolnikami, uległy “przystosowaniu” pod wpływem prób schrystianizowania przybyszy, którzy stopniowo nadawali im podwójne znaczenie.

Na przykład Ogun – bóg wojny, metalu, sprawiedliwości i pracy – przybrał również postać św. Piotra, a bogini Czango – św. Barbary. Orunla, jedyny bóg, któremu udało się oszukać śmierć jest w posiadaniu legendarnej tablicy Ifa, dzięki której potrafi zajrzeć w przyszłość; nadano mu też imię św. Franciszka.(PAP)

fot.Jorge Royan/Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116577463 views

REKLAMA

REKLAMA

2116577664 views

REKLAMA

REKLAMA

2118374036 views

REKLAMA

2116577775 views

REKLAMA

2116577862 views

REKLAMA

2116577953 views