0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKuba i USA porozumiały się co do dalszych działań dla rozwijania stosunków

Kuba i USA porozumiały się co do dalszych działań dla rozwijania stosunków

-

Sekretarz stanu USA John Kerry (z lewej) i minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez Parrilla fot.Rolando Pujol/EPA
Sekretarz stanu USA John Kerry (z lewej) i minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez Parrilla
fot.Rolando Pujol/EPA

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zapewnił w piątek w Hawanie, że rządy USA i Kuby podejmą nieodzowne kroki, aby nawiązane stosunki dyplomatyczne mogły “dojrzeć”, i uczynią to z determinacją równą tej, która pozwoliła przywrócić stosunki zerwane przed pół wiekiem.

REKLAMA

Kerry, który wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej z szefem kubańskiej dyplomacji Bruno Rodriguezem, zapowiedział, że rozmowy amerykańsko-kubańskie w sprawie “pełnej normalizacji” stosunków rozpoczną się w połowie września.

“Rozpoczną się one niemal niezwłocznie, w pierwszym lub drugim tygodniu września, gdy amerykańska delegacja uda się do Hawany” – uściślił Kerry.

Sekretarz stanu USA ufa, że przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, czy będzie to Demokrata, czy też Republikanin, nie odstąpi od nowej polityki USA wobec Kuby.

“Postanowiliśmy nie ograniczać się do rozmów o naszych stosunkach, lecz podjąć odpowiednie kroki, aby nasze stosunki dojrzały” – zapewnił Kerry.

Kuba i Stany Zjednoczone, jak poinformował Rodriguez na konferencji prasowej po rozmowach z Kerrym, porozumiały się także w sprawie powołania dwustronnej komisji, która ustali dalsze tematy rozmów po oficjalnym przywróceniu stosunków dyplomatycznych.

“W najbliższych tygodniach przedstawiciele obu rządów powinni dokonać pierwszej roboczej wymiany zdań w sprawie sposobu pracy tej komisji” – dodał szef kubańskiego MSZ.

Rodriguez przypomniał, że Stany Zjednoczone i Kuba mają różne podejście do takich tematów, jak suwerenność narodowa, demokracja, prawa człowieka, stosunki między państwami, prawo międzynarodowe, a także rozmaicie interpretują historię, w tym “dzieje drugiej połowy XX wieku”.

“Jesteśmy gotowi rozmawiać na każdy z tych tematów, zgadzając się co do tego, że w kwestii (interpretowania) niektórych trudno nam będzie się zgodzić” – powiedział Rodriguez. Wymienił m.in. sprawę “gwarantowania niepodzielnych praw człowieka oraz wolności i praw obywatelskich, a także równych warunków życia dla każdego Kubańczyka i Kubanki”.

Jako “sprawę zasadniczą” dla pełnej normalizacji stosunków między obu krajami szef dyplomacji kubańskiej wskazał zniesienie embarga gospodarczego wobec Kuby oraz “zwrot uzurpowanego terytorium naszego kraju – Guantanamo”.(PAP)

ik/ mc/

Kuba i USA porozumiały sie w piatek co do powołania dwustronnej komisji w celu ustalenia tematów rozmow, które beda prowadziły po oficjalnym przywroceniu stosunkow dyplo,matycznyxch – oznajmił kubański minister spraw zagranicznycyh, Bruno Rdriguez podczas wspołnej konferencji prasowej z Johnem Kerry’m zwolabnej po zakończeniu ich spotkania.\.

“W najblizszych tygoidniach przedstawiciele obu rzadow dokonaja pierwszej roboczej wymiany pogladów na temat zapdewnienia postępow w e wspomnianej komisji” – dodal Rodruguez. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126821592 views

REKLAMA

REKLAMA

2126821609 views

REKLAMA

REKLAMA

2128617929 views

REKLAMA

2126821619 views

REKLAMA

2126821623 views

REKLAMA

2126821627 views