REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kuba. Hollande opowiedział się za zniesieniem amerykańskiego embarga

Kuba. Hollande opowiedział się za zniesieniem amerykańskiego embarga

-

Francois Hollande (drugi z lewej) na Kubie fot.Alejandro Ernesto/EPA
Francois Hollande (drugi z lewej) na Kubie fot.Alejandro Ernesto/EPA

Przebywający z wizytą na Kubie prezydent Francji Francois Hollande opowiedział się w poniedziałek za zniesieniem amerykańskiego embarga gospodarczego, które – jak ocenił – wyrządziło wielkie szkody dla rozwoju komunistycznej wyspy.

REKLAMA

W czasie przemówienia na uniwersytecie w Hawanie Hollande powiedział, że Francja uczyni co w jej mocy, aby przyczynić się do “potwierdzenia tego otwarcia, aby środki, które tak zaszkodziły rozwojowi Kuby, mogły być ostatecznie anulowane”. Odniósł się w ten sposób do obowiązującego od 1962 roku embarga.

“Wiecie, jakie zawsze było stanowisko Francji w sprawie zniesienia embarga, które dusi rozwój Kuby” – przypomniał francuski prezydent.

Od 1991 roku corocznie Paryż głosuje w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ za rezolucją na rzecz zniesienia embarga.

Pod koniec 2014 roku prezydent USA Baracka Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej amerykańskiej polityce izolacji Kuby. W kwietniu Obama opowiedział się za usunięciem Kuby z listy krajów sponsorujących terroryzm i przekazał Kongresowi stosowną opinię w tej sprawie. Kongresmeni dostali 45 dni na ewentualne zablokowanie tej decyzji. Jeśli tego nie uczynią, decyzja Obamy wejdzie w życie.

Nałożone na Kubę szersze embargo nadal by jednak obowiązywało – do jego zniesienia konieczna jest bowiem zgoda Kongresu.

Hollande to pierwszy zachodni przywódca, który odwiedził Kubę od ogłoszenia zwrotu przez Waszyngton.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA