REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKoniec współpracy z hotelem Waldorf Astoria w czasie sesji ZO ONZ

Koniec współpracy z hotelem Waldorf Astoria w czasie sesji ZO ONZ

-

Hotel Waldorf-Astoria fot.Justin Lane/EPA
Hotel Waldorf-Astoria fot.Justin Lane/EPA

Departament Stanu USA w czasie tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zerwie z wieloletnią tradycją i swoją bazę zorganizuje w innym hotelu niż słynny Waldorf Astoria, który został kupiony przez Chińczyków. Nieoficjalnie powodem są obawy o bezpieczeństwo.

W środę poinformowano, że Departament Stanu swoją bazę operacyjną umieści w innym nowojorskim hotelu – New York Palace. Oficjalnie nie podano powodów decyzji, która będzie miała wpływ na zakwaterowanie setek amerykańskich dyplomatów i personelu, którzy co roku we wrześniu podróżują do Nowego Jorku na sesje Zgromadzenia Ogólnego. Do tej pory rezerwowano dla nich dwa ściśle chronione piętra legendarnego hotelu Waldorf Astoria. W hotelu tym rezydował również amerykański prezydent.

REKLAMA

Jednak nieoficjalnie osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że powodem jest zeszłoroczna sprzedaż przez sieć Hilton Worldwide hotelu Waldorf Astoria pekińskiej Anbang Insurance Group za 1,95 miliarda dolarów. Warunki kontraktu przewidują, że Hilton będzie prowadził ten hotel przez następne 100 lat, ale jest też mowa o „istotnej renowacji” i obudziło to czujność Waszyngtonu w związku z obawami przed chińskim cyberszpiegostwem, podsłuchami itp.

Już w czasie finalizowania transakcji w październiku 2014 roku przedstawiciele władz USA wskazywali, że sprzedaż odbije się na długoletniej współpracy nowojorskiego hotelu z amerykańskim rządem.

Departament Stanu regularnie ostrzega amerykańskich dyplomatów przebywających w Chinach przed fizycznym i elektronicznym szpiegostwem. Uczula także amerykańskich obywateli na to samo zagrożenie, głównie w hotelach, gdzie – jak zwracają uwagę amerykańskie władze – telefony, internet i inne urządzenia mogą być monitorowane, a własność prywatna pozostawiona w pokojach, w tym komputery, przeszukana bez zgody i wiedzy właściciela.

Nie jest na razie jasne, czy w tym roku zmieni się miejsce zakwaterowania amerykańskiego ambasadora przy ONZ. Departament Stanu od ponad 50 lat wynajmował dla ambasadora apartament w położonej na najwyższych kondygnacjach części hotelu Waldorf Astoria – Waldorf Towers.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094037443 views

REKLAMA

REKLAMA

2094037727 views

REKLAMA

2095834176 views

REKLAMA

2094037977 views

REKLAMA

2094038115 views

REKLAMA

2094038256 views