REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKongresmeni apelują do Bidena o spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską

Kongresmeni apelują do Bidena o spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską

-

Kongresmeni z nowo utworzonego zespołu parlamentarnego przyjaciół Białorusi zaapelowali w środę w liście do prezydenta Joe Bidena, by ten spotkał się z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską podczas jej podróży do USA w lipcu.

„Uważamy, że spotkanie z p. Cichanouską, demokratyczną wojowniczką o wolność (…) która postawiła się autorytarnemu dyktatorowi, pokazałoby trwałe zaangażowanie Ameryki na rzecz demokratycznych instytucji w relacji transatlantyckiej” – napisali deputowani Izby Reprezentantów z obydwu partii.

REKLAMA

Politycy dodali, że spotkanie z rywalką Alaksandra Łukaszenki w sfałszowanych wyborach dałoby sygnał „nieprawowitemu reżimowi”, że „jego represje praw człowieka, fałszowanie ubiegłorocznych wyborów i wymuszone lądowanie i aresztowanie Ramana Pratasiewicza (…) są nieakceptowalne w oczach społeczności międzynarodowej”.

Według kongresmenów spotkanie da też okazję, by ponowić apel o wypuszczenie ponad 500 więźniów politycznych.

List podpisali przewodniczący utworzonego w czwartek zespołu parlamentarnego przyjaciół Białorusi, Demokraci Bill Keating i Marcy Kaptur oraz Republikanie Chris Smith i Joe Wilson. Cichanouska ma się spotkać z kongresmenami z grupy podczas inauguracyjnego posiedzenia pod koniec lipca.

W czerwcu rywalka Łukaszenki wystąpiła wirtualnie podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, apelując m.in. o zaproszenie przedstawicieli białoruskiej opozycji na międzynarodowe spotkania, m.in. szczyt G7 czy szczyt NATO.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2097849109 views

REKLAMA

REKLAMA

2097849341 views

REKLAMA

REKLAMA

2099645737 views

REKLAMA

2097849497 views

REKLAMA

2097849601 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097849711 views