REKLAMA

2115429183 views

REKLAMA

2115429182 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKongres zorganizuje wysłuchanie na temat demokracji w Polsce i na Węgrzech

Kongres zorganizuje wysłuchanie na temat demokracji w Polsce i na Węgrzech

-

Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce – ogłosił w środę szef komisji, senator Ben Cardin.

“Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce – sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej – przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa” – napisano w komunikacie komisji. Jak dodano, na rząd Viktora Orbana osłabił demokratyczne instytucje w kraju i zamiast wzmacniania więzów transatlantyckich, stara się o bliższe relacje z Rosją i Chinami.

REKLAMA

“W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi” – głosi komunikat. Wysłuchanie ma na celu “zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.

Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna przez szefa komisji Bena Cardina, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach.

“Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojona erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje” – powiedział rozmówca PAP. Zapowiedział, że posiedzenie może być bardziej politycznie niż zwykle w takich przypadkach ze względu na rosnącą popularność Viktora Orbana wśród części amerykańskich konserwatystów. “Mimo to wielu Republikanów wciąż uważa, że erozja instytucji jest ważnym problemem” – dodał.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2116671218 views

REKLAMA

REKLAMA

2116671417 views

REKLAMA

REKLAMA

2118467786 views

REKLAMA

2116671524 views

REKLAMA

2116671609 views

REKLAMA

2116671697 views